Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Arap Koalisyonu, ABD’nin Yemen’de yakıt ikmalini durdurmasını istedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Riyad: Şarku’l Avsat

Yemen’de meşru hükümeti destekleyen Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu, ABD’den uçaklarına yakıt ikmalini durdurmasını istedi.

Yemen’deki Ortak Kuvvetler Komutanlığı, Suudi Arabistan’ın ülkede koalisyonla birlikte gerçekleştirdiği hava operasyonlarında uçakların yakıt ikmalini arttırdığını açıklarken, ABD’den de yakıt ikmalini durdurmasını istedi.

Koalisyon yaptığı açıklamada, “ABD müttefiklerine danışarak Yemen’de devam eden ve koalisyonun destek verdiği operasyonlarda etkin rol oynuyor. Bu operasyonlarda ABD, uçaklara yakıt ikmalini durdurabilir” denildi.

Koalisyonun, ABD uçaklarının havadan yakıt ikmalini durdurmak istemesi kararı, Krallığın, İran destekli Husi milislerine yönelik askeri operasyonlarını artırdığı bir zamana denk geldi.

Suudi Arabistan’ın savaş uçaklarını yakıt ikmali sağlamak için 21 uçağı bulunurken, Riyad, Yemen’in yanı sıra Suriye’deki “DEAŞ” ile mücadelede de uluslararası koalisyonun yanında yer alıyor.

Koalisyon, Yemen’de sivillerin hayatını korumak için askeri yeteneklerini geliştirmeye devam ederken, Suudi Arabistan, özellikle ABD’nin terörizmle mücadele ve bölgedeki İran etkisine karşı işbirliğine devam etmesini takdirle karşılıyor.