Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Arap Koalisyonu güçleri Yemen operasyonu sırasında havada yakıt ikmali yapabilecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Riyad: Şarku’l Avsat

Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen koalisyon tarafından yapılan açıklamada Suudi Arabistan ve Koalisyon devletlerinin yakın zamanda bağımsız olarak havada yakıt ikmali yapılması konusunda ilerleme kaydedeceğine vurgu yapıldı.

Yemen’deki meşru hükümeti desteklemeye yönelik operasyonlar çerçevesinde kaydedilen bu gelişme, Suudi Arabistan ve koalisyon devletlerinin askeri kapasitelerin geliştirilmesi ve kendi kendine yetebilme konusundaki çabaları sonucunda geldi.

Koalisyon tarafından yapılan açıklamanın devamında “Bu gelişmeler ışığında ABD’deki müttefiklerimize danışarak ABD’den Yemen’deki savaş sırasında uçaklarına havada yakıt ikmali yapmayı durdurmasını istedik” denildi.

Birleşmiş Milletler gözetiminde gerçekleştirilen müzakerelerde BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2216 sayılı kararı çerçevesinde, darbeci Husi milislerin Yemen halkı ve bölgedeki devletlere yaptığı saldırıların durdurulmasına yönelik bir anlaşmaya varılmasını umduğunu belirten koalisyon, Husilerin bölgenin güvenliğini balistik füze ve insansız hava araçları ile tehdit ettiğini söyledi.

Öte yandan ABD Savunma Bakanı James Mattis dün yaptığı açıklamada koalisyonun uçaklara havada yakıt ikmalini durdurması için ABD’ye yaptığı talebi desteklediğini belirterek kararın ABD hükümeti ile dayanışma içinde alındığını belirtti. James Mattis açıklamasının devamında “ABD ve Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen koalisyon; Yemen halkını savunacak, ülkenin sınırlarını güvenli hale getirecek ve el-Kaide ile DEAŞ’la mücadele edebilecek meşru bir Yemen gücü oluşturulması konusunda yardımlaşmayı planlıyor” dedi.

Koalisyon ABD’den talep ettiği bu durum, Suudi Arabistan’ın askeri kapasitesini artırmasının ardından geldi. Havada yakıt ikmali yapabilecek 21 uçağı bulunan Suudi Arabistan kendi kendine yetebilme konusunda gelişme kaydediyor.

Suudi Arabistan gelişen askeri tekniklerini Yemen’de ve DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu DMUK) çerçevesinde Suriye’de kullanıyor.

Askeri kapasitesi ve gücünü geliştirmeye devam eden Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen koalisyon bu ilerlemeyi Yemen’de barışı sağlamak ve sivillerin koruma için kullanıyor.

Suudi Arabistan, müttefiklerin özellikle de ABD’nin terörle ve İran’ın bölgedeki etkisi ile mücadelede yapılan işbirliğine verdiği desteği takdir ederken bu desteğin sürmesinin önemli olduğunu söylüyor.