Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Arap Koalisyonu: Hudeyde’nin kurtuluşundan sonra uluslararası kaygılar ortadan kalkacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arap Koalisyonu Sözcüsü Albay Turki el-Maliki, meşru hükümetin aldığı karar doğrultusunda, şu anın Hudeyde şehrinin kurtuluşunu başlatmak için en uygun zaman olduğunu söyledi.

Hudeyde’nin kurtuluşundan sonra silah, balistik füze ve insansız hava araçlarını (IHA) yasadışı şekilde ülkeye sokan İran’ın ellerinin kesilmiş olacağını ifade eden el-Maliki, bu nedenle mevcut uluslararası ve bölgesel kaygıların ortadan kalkmasının yanı sıra şehre normal hayatın geleceğini kaydetti.

Tüm siyasi çabalara rağmen sonuç alınamadı

Sözcü, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Elçisi ve uluslararası toplum tarafından Hudeyde şehri ve limanının teslim edilmesi için gösterilen tüm siyasi çabaların Husi milislerinin bunları reddetmesi ile Yemen Ordusu’nun Arap koalisyonun desteği ile bu bölgeyi temizleme operasyonuna başladığını aktardı.

Yemen ordusu ve direniş güçlerinin Hudeyde’de hızla ilerlediğini bildiren el-Maliki, Hudeyde’nin batı sahil bölgesinin geri kalanının kurtuluşu için bir başlangıç noktası olacağına işaret etti.

Hudeyde limanının kurtarılmasının ardından tüm insani yardım hizmetlerinin sağlanacağını söyleyen el-Maliki, Arap Koalisyonu’nun Yemen’in tüm valilik ve müdürlüklerine meşruluk kazandırmaya çalıştığına da dikkat çekti.

Arap Koalisyonu’nun sahadaki operasyonların seyrine göre olası senaryoları ele aldığı bilgisini veren Sözcü, Hudeyde içindeki sivillerin korunmasının kendileri için en önemli önceliklerden biri olduğunu da sözlerine ekledi.