Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Arap Koalisyonu: Husiler Hudeyde’de ağır darbe aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arap Koalisyonu Sözcüsü Albay Turki el-Maliki, Hudeyde çatışmasında Husi milislerin ağır darbe aldıklarını söyleyerek milislerin önünde ‘ailelerine geri dönme, teslim olma ya da koalisyona ait güçlerin silahlarının karşısında kalma’ gibi üç seçenek olduğunu belirtti.

Ufukta zafer olduğu müjdesini veren Maliki, barışa yönelik çözümlerin BM elçisi aracılığıyla olması gerektiğini vurgulayarak, Hudeyde ve geri kalan illerin kurtarılacağı ve hayatın Yemen topraklarına geri döneceğine dair ülke halkına güvence verdiklerini vurguladı.

Husiler çöküşe geçti

Maliki, Arap Koalisyonu’na bağlı güçler ve Ulusal Ordu’nun büyük askeri başarılarının ardından Husi milislerinin çöküş durumunda olduklarını ve saflarında büyük bir karışıklık olduğunu da ifade etti.

Kadınları ahlak dışı kullanıyorlar

Husilerin kadınları savaş alanında ahlak ilke ve değerlerine aykırı olarak kullandığını kaydeden Maliki, bunun darbeci Husilerin iflasının bir işareti olduğunu söyleyerek, “Savaşan kadınların bazıları yakalandı” dedi.

Yardımlar Yemen halkına ilaç niteliğinde

Maliki, koalisyonun tam kapasiteye sahip 22 kara, hava ve deniz limanı aracılığıyla insani yardım sağlamaya devam edeceği bilgisini verirken, Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi tarafından sunulan yardımlardan 4 milyon 577 bin 679 milyon Yemen vatandaşının yararlandığını söyledi.

Sokotra’ya insani yardım

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE), Mekunu Kasırgası’nın vurduğu Yemen’in Sokotra adasına da yardım gönderdiğini belirten Maliki, adada yolların açılarak etkilenen vatandaşların güvenli bir yere tahliye edildiğini ve yakında adada 5 MW kapasiteli bir elektrik santralinin harekete geçeceğini de sözlerine ekledi.