Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Arap Koalisyonu: Husiler, Suudi Arabistan’a 86 balistik füze fırlattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’de meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu, Husilerin geçtiğimiz cuma günü Suudi Arabistan’a balistik füze fırlatma girişiminde başarısız olduğunu duyurdu.

Yemen’deki gelişmeleri değerlendirmek amacıyla bir basın toplantısı düzenleyen Koalisyon Güçleri Sözcüsü Albay Türkî el-Maliki, Husi milislerin geçtiğimiz cuma gününe kadar Suudi Arabistan’a toplam 86 balistik füze fırlattıklarını, yapılan operasyonlar sonucunda bir hafta içinde de 444 silah, teçhizat ve mevki kaybettiklerini ifade etti.

Arap Parlamentosu’nun Suudi Arabistan’a balistik füzelerin fırlatılması konusundaki tavrını memnuniyetle karşıladıklarını dile getiren Sözcü, Koalisyon’un bazı ülkelerin bölgeyi tehdit eden Husi milislere verdiği desteği kınadığını vurguladı.

Maliki, Yemen’deki İnsani Yardım Koordinatörü’nün açıklamasında yanlış bilgiler olduğuna değinerek görevini layıkıyla yerine getirmesi için çağrıda bulundu.

Yemen’deki hava, deniz ve kara limanlarının tamamının açık olduğunu ve insani yardımların sağlandığını belirten Maliki, Koalisyon’un 2 bin 700 deniz, 7 bin 500 hava ve 880 kara ulaşım izni verdiğini vurguladı.

Koalisyon Sözcüsü, Yemen’in eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in Husi militanlarınca öldürülme kararının Hizbullah milislerinin yeni bir modelini ülkede oluşturmak isteyen İran’dan geldiğini ifade ederek Tahran ile Husiler arasında bir çıkar ilişkisi olduğunu kaydetti.

Sözcü, Yemen Ulusal Ordusu’nun Şebve’yi kurtardıktan sonra el-Beyda’da ilerlediğine de dikkat çekti. Maliki, Cumhuriyet Muhafızları’nın birçok unsurunun Yemen’de meşruiyet kazanacağını belirterek halkı meşru hükümetin yanında durmaya çağırdı.