Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Arap Koalisyonu: Husiler yardım malzemelerinin ülkeye girişini engelliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arap Koalisyonu Sözcüsü Albay Turki el-Maliki, Yemen’de yürütülen hava deniz ve kara operasyonlarının tam kapasitede devam ettiğini söyleyerek, askeri operasyonların başlamasından bu yana insani yardım çalışmaları için 22 bin 622 kez izin verildiğini belirtti. Sözcü Maliki, Husiler, Zamar ilinde 11 yardım konvoyunun geçişine izin vermediğini belirtti.

16 Nisan’dan günümüze kadar, Hudeyde limanında 12 gemi için giriş izni verildiğini açıklayan el-Maliki, 49 uçağauçuş izni verildiği ve Yemen içinde izin verilerek seyahat eden iç yolcu sayısının da bin 9’a ulaştığı bilgisini verdi.

Albay el-Maliki, Hudeyde limanına giren 19 yeni geminin varlığına işaret ederek, bu gemilerinHusiler tarafından limana girmesinin engellenmesinin ardından, Koalisyon’un gemilere limana giriş izni verdiğini söyledi.

Yemen’e sağlanan insani yardımlardan bugüne kadar 3 milyon 700 bin kişinin faydalandığını söyleyen el-Maliki, Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi tarafından da 359 kez insani yardım seferi düzenlendiğini vurguladı.

Yardım konvoyları durduruldu

Husi milislerin, Zamar ilindeki kontrol noktasında yardım malzemesi ve yakıt tankerlerinin geçişini engellediğine değinen el-Maliki, Zamar’daki kontrol noktası ve gümrükte durdurulan 11 insani yardım konvoyunun Birleşmiş Milletler’e (BM) ait olduğunu da kaydetti.