Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Arap Koalisyonu, Husilerden ayrılmak isteyenlere yardım edecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Riyad/Abdulhadi Habtur

Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Koalisyon’a bağlı ortak güçler, Husilerden ayrılmak isteyenlere güvenlik koridoru sağlayacaklarını duyurdu. İran tarafından desteklenen Husi milislerin son haftada 450 savaşçı ve 126 bölge kaybettiğini belirtti. Yaoılan açıklamada Husilerin zayiatının oldukça fazla oluğu kaydedildi.

Yemen’deki Arap Koalisyonu Sözcüsü Türkî el-Maliki dün Riyad’da düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada Koalisyon güçlerinin Yemen’de sadece askeri değil tüm siyasi, iktisadi ve insani alanlarda çalıştığını belirtti. Maliki, Koalisyon güçlerinin bazı boşluklar olmasına rağmen Yemen’deki limanlara gelen gemilerin teftişine yönelik mekanizmaya uygun olarak Birleşmiş Milletler (BM) ile beraber hareket ettiğini söyledi.

Koalisyon güçlerinin el-Mahra ve Hacca kentlerinde Husi milisler tarafından ticareti yapılan yaklaşık 1,5 ton uyuşturucu ele geçirdiğini belirten Maliki, Koalisyon’a bağlı güçlerin terörle mücadele çerçevesinde silah ve uyuşturucu kaçakçılığının engellenmesi için Yemen’deki emniyet birimlerine eğitim verdiğini söyledi.

Maliki tüm Yemenlilere, özellikle de Husilerin kontrolü altındaki bölgelerden ayrılmak isteyen Genel Halk Kongresi ve Cumhuriyet Muhafızları liderlerine kendilerine güvenli çıkış sağlayacak Arap Koalisyonu ile iletişime geçmeleri çağrısında bulundu. Maliki açıklamasında şunları söyledi:

“Genel Halk Kongresi’nden olan ve şu an darbeci hükümetinde Milli Eğitim Bakanı Yardımcılığı yapan Abdullah el-Hamidi’nin Husilerden ayrılarak Koalisyon ile iletişime geçmesinden memnuniyet duyuyoruz. Kendisi ilk önce Sanaa’dan güvenli bir bölgeye nakledildi. Oradan da Riyad’a gitmesi sağlandı. Buradan asil Yemen halkının tüm fertlerine sesleniyorum. Koalisyon’la iletişime geçenlerin Husilerin kontrolü altındaki bölgelerden güvenli bir şekilde çıkmasını sağlayacağız. Yemen halkına ve askeri operasyonlardaki ortaklarımıza güvendiğimiz gibi Husilerden ayrılanlara itimat ediyor ve Koalisyon’la iletişime geçen herkesi memnuniyetle karşılayarak onlara güvenli çıkış sağlıyoruz.”

Husilerin Sanaa’yı ele geçirmesinde bu yana sivillerin ne düşüncelerini ifade edebildiği ne de sokağa çıkabildiğini belirten Maliki, şartlar uygun olduğunda ülkelerine karşı sorumluluklarını yerine getireceklerini söyledi.

Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu’nun son haftalarda el-Mahra bölgesini vuran Luban kasırgası karşısında bölge halkına yardım ettiği bilgisini veren Maliki, sivil toplum kuruluşlarının bölge halkına yardım etmemesine şaşırdığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Koalisyon Yemen halkına her alanda destek vermeye devam ediyor. Bunlardan biri de el-Mahra kentinde son haftalarda etkili olan Luban kasırgası ile mücadeledir. Koalisyon bölgeye ameliyathane ve sığınma merkezleri kurarken elektrik de temin edildi ve tüm yollar açıldı. Hava ve karayolu aracılığı ile bölgeye insani yardımlar verilmeye devam ediliyor. Vatandaşların kurtarılması için 10 helikopter tahsis edildi. Suudi Arabistan’ın tüm birimleri de el-Mahra’nın acısını hafifletmek için çalışıyor.”

Bölgedeki operasyonlara dair de bilgi veren Maliki, Arap Koalisyonu tarafından desteklenen Yemen Ulusal Ordusu’nun bölgeleri ele geçirmeye devam ettiğini ve Husilerin balistik füze sistemleri ile insansız hava araçlarını imha etmeye yoğunlaştıklarını söyledi. Yemen’de meşru hükümeti destekleyen Koalisyon’a bağlı ortak güçlerin tüm cepheleri lojistik ve askeri danışmanlar ile desteklediğini belirten Maliki, Husi milislere baskı yapılması için askeri operasyonların hızla devam ettiğini kaydetti.

Husi milislere uyarıda bulunan Albay Maliki, mevcut vaziyeti iyi okumaları ve siyasi sürece dâhil olmaları çağrısı yaptı. “Gerçek şu ki Yemen halkının yüzde 90’ı bu mezhep merkezli uygulamalarda bulunan Husileri bölgede istemiyor” dedi.