Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Arap Koalisyonu, İran’ın Husilere balistik füze verdiğine dair kanıtları açıklayacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’de Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu (Arap Koalisyonu) liderleri, bu akşam yerel saatle 19.00’da düzenleyeceği basın toplantısında İran’ın darbeci Husi militanlarına balistik füze tedariği, bölgede kaosu yayışı ve Ortadoğu’nun güvenliğini tehdit ettiğine dair edindiği somut delilleri açıklayacak. Basın toplantısında ayrıca İran tarafından Husilere gönderilen balistik füzelere ait parçalar da medyaya sunulacak.

Suudi Arabistan hava savunma sistemi pazar günü Husiler tarafından Suudi Arabistan topraklarına fırlatılan 7 balistik füzeyi havada imha etmişti. Arap Koalisyonu Resmi Sözcüsü Kıdemli Albay Turki el-Maliki, Suudi Arabistan füze savunma radarlarının Yemen’den fırlatılan 7 balistik füze tespit etmesinin ardından imha edildiklerini duyurdu.

Husiler tarafından fırlatılan balistik füzelerin 3’ünün başkent Riyad’ı, ikisinin Cazan, birinin Hamis Maşit ve diğer birinin de Necran kentini hedef aldığını söyleyen Albay Maliki, füzelerin sivil yerleşim alanları hedeflenerek fırlatıldığına işaret etti.

Maliki, Husiler tarafından Suudi Arabistan topraklarına fırlatılan balistin füzelerin tamamının hava savunma sistemi tarafından vurulduğunu ancak bazı şarapnel parçalarının sivil yerleşim alanlarına düştüğünü belirttiği açıklamasında, şarapnel parçalarının isabet etmesi sonucu Suudi Arabistan’da yaşayan bir Mısır vatandaşının öldüğünü ve maddi zarar meydana geldiğini kaydetti. Saldırıya dair ayrıntıların daha sonra kamuoyuna açıklanacağını sözlerine ekledi.

Sözcü, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“İran destekli darbeci Husilerin saldırganlığı İran rejiminin Husi militanlara askeri destek vermeye devam ettiğini açıkça ortaya koyuyor. Suudi Arabistan ve bölgenin tamamını tehdit eden bu durum Birleşmiş Milletler (BM) tarafından alınan 2216 ve 2231 sayılı uluslararası kararların açıkça ihlalidir.”

Maliki açıklamasının sonunda Husi milislerinin balistik füze kullanmasının, teröre karşı verilen savaşta tehlikeli bir gelişme arz ettiğini vurguladı.

Suudi Arabistan Sivil Savunma Örgütü Riyad Başkanı Muhammed Hammadi de konuya dair yaptığı açıklamada Husiler tarafından Riyad’a atılan füzelere ait şarapnel parçalarının bir eve düşmesi sonucu Mısırlı iki kişinin de yaralandığını aktardı.