Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Arap Koalisyonu Sana’da üst düzey Husi liderleri hedef aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’de Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu (Arap Koalisyonu) bağlı savaş uçakları, dün, Yemen’in İran destekli Husi militanlar tarafından işgal edilen başkenti Sana’da Husilerin Başkanlık Konseyi Merkezi, Savunma ve İçişleri Bakanlığı binasına hava harekatı düzenledi. Harekat sonucunda aralarında üst düzey liderlerin bulunduğu onlarca Husi militan öldü. Saldırıda çık sayıda militanda yaralandı.

Üst düzey Husi liderler hedef alındı

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da, konuya ilişkin dün bir basın toplantısı düzenleyen Arap Koalisyonu Sözcüsü Turki el-Maliki, Husilere ait başkanlık binasının vurulması harekatının istihbarat bilgilerine dayanarak ve insani yönüyle koordineli olarak gerçekleştirildiğini ifade etti.

Üst düzey Husi liderlerin binada bulunduğuna dair istihbarat alındığını ve bu istihbarat üzerine harekatın gerçekleştirildiğini belirten Maliki, hedef alınan Husi liderlerin Arap Koalisyonunun arananlar listesindeki ilk 40 kişi arasında yer aldığını belirterek şu ifadeleri kullandı; “Suudi Arabistan topraklarına balistik füze ve roket atanlar ve Yemenli sivilleri vuranlar koalisyonun meşru hedefidir. Bu operasyon, Husilere Salih Sammad’ın öldürüldüğü operasyon kadar zarar vermiştir.”

“Saldırılar, Suudi Arabistan’ın istikrarını etkilememiştir”

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr ise konuya ilişkin resmi twitter hesabı aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Suudi Arabistan’ı hedef alan İran tarafından planlanmış saldırılar, yalnızca Husilerin terörünü ortaya koyuyor. Bu saldırılar, Suudi Arabistan’ın istikrarını etkilememiştir” ifadelerine yer verdi.

“Üst düzey liderlerin akıbetleri belirsiz”

Şarku’l Avsat’ın yerel kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Arap Koalisyonunun Sana’ya yönelik hava harekatı, başkanlık binasında toplantı halinde bulunan Husilerin yeni Darbe Konseyi Başkanı Mehdi el-Maşşat ve Devrim Komitesi Başkanı Muhammed Ali el-Husi’yi hedef aldı. Söz konusu kaynaklar, iki liderin yanı sıra, harekat anında binada bulunan üst düzey Husi liderlerden Ahmet Hamid el-Mekni’nin akıbetinin henüz belirsiz olduğunu sözlerine ekledi.
Ebu Mahfuz künyeli Husi lider Ahmed Hamid, daha önce Husilerin Enformasyon Bakanlığı görevinde bulunurken, üç ay önce eski Darbe Konseyi Başkanı Salih Sammad’ın ofis başkanlığına getirilmişti. El-Mekni, Husi Cemaatinin lideri Abdulmelik el-Husi ile doğrudan iletişim kuran ender kişiler arasında gösteriliyor.

Husiler, Sana’da geniş güvenlik önlemleri aldı

Husiler, harekatta verdikleri kayıplara dair henüz bir açıklama yapmazken, yerel kaynaklar, 6 kişinin öldüğünü 60’a yakın kişinin ise yaralandığını bildiriyor.

Harekat sonrası Sana’da geniş güvenlik önlemleri alan Husi militanlar, başkentteki birçok anayolu da ulaşıma kapattı. Görgü tanıkları, Husilerin harekatta yaralananların götürüldüğü hastanelerde geniş güvenlik önlemleri aldığını aktardı.

Turki el-Maliki’den önemli açıklamalar

Öte yandan, Arap Koalisyonu Sözcüsü Turki el-Maliki, dün, Riyad’da düzenlediği basın toplantısında, Yemen’deki duruma ilişkin çeşitli konularda açıklamalar getirdi.

Açıklamasında, Kral Selman Gıda ve İnsani Yardım Merkezi’nin etkili çalışmalar gerçekleştirdiğini belirten Maliki, Arap Koalisyonu kuvvetlerinin de hava, deniz ve kara yollarını açarak her türlü kolaylığı sağladığını kaydetti.

Maliki, Yemen’deki son askeri gelişmelere değindiği açıklamasında, Suudi Arabistan-Yemen sınırındaki sahil kenti Midi’nin tamamen özgürleştirildiğini, Mareb kentinde ise operasyonların devam ettiğini ifade etti.

Arap Koalisyonunun Yemen’de 26 Mart 2015’ten bu yana binlerce insani yardım projesini hayata geçirdiğini dile getiren Maliki, Husilerin ise uluslararası toplum tarafından gönderilen insani yardım gemilerini yalnızca kendi kontrollerindeki bölgelere yönlendirdiğini aktardı.

Husiler, aşıların halka ulaşmasını engelledi

Maliki, açıklamasında, Yemen’de 3.7 milyon kişinin Kral Selman Gıda ve İnsani Yardım Merkezi tarafından sağlanan insani yardımlara ulaştığına dikkat çekerek, Husi militanların uluslararası toplum tarafından gönderilen kolera aşılarının muhtaçlara ulaştırılmasını engellediğini sözlerine ekledi.

Husi militanlar tarafından Suudi Arabistan’a yönelik düzenlenen balistik füze saldırıları hakkında da bilgi veren Maliki, Husilerin geçtiğimiz Cumartesi günü Suudi Arabistan topraklarına 133 füze ve roket fırlattığını ve bunlarla birlikte Husiler tarafından Suudi Arabistan’a yönelik fırlatılan füze ve roket sayısının 66 bine ulaştığını bildirdi.

Maliki, ayrıca, Arap Koalisyonu kuvvetlerinin Yemen’deki deniz ticareti yollarını güven altına aldığına dikkat çekerek, bu yolların güvenlik ve istikrarını bozacak herhangi bir girişime izin vermeyeceklerinin altını çizdi.

Sokotra Adası konusu

Son zamanlarda gündeme gelen Sokotra Adası konusunda da açıklamalar yapan Maliki, bölgedeki yerel yönetim ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında bazı meseleler etrafında yaklaşım farklılıkları olduğunu doğruladı. Ancak sorunun çözümü için Arap Koalisyonu ve Yemen Meşru Hükümeti arasında koordineli bir çalışma yürütüldüğünü aktararak, Yemen’in tamamı özgürleştirilene kadar birlik olunması gerektiğini vurguladı.

Maliki, açıklamasında, son olarak, Yemen’de yakalanan Katarlı subay hakkında da değerlendirme yapan Maliki, “Yakalanan kişi Yemen asıllıdır ve kendisine bu esas üzerine Yemen kanunları uyarınca muamele edilecektir” ifadelerini kullandı.