Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Arap Koalisyonu: Teröre karşı ortak operasyonlar devam edecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’deki Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu (Arap Koalisyonu), Arap Yarımadası’ndaki el-Kaide, İran’a bağlı terörist Husi milisleri ve DEAŞ’a karşı gerçekleştirilen ortak operasyonlara bağlılığını yineledi.

Koalisyon Güçleri Sözcüsü Albay Türki el-Maliki, “Koalisyon, kardeşleri ve dostlarıyla söz konusu terör örgütlerinin güçlerini dağıtmak için hava ve deniz operasyonları ve uluslararası işbirliğinin ortak çabaları çerçevesinde gerçekleştirilen özel kuvvet operasyonları ile terörizmi ortadan kaldırmak ve küresel güvenliği sağlamak adına çabalarını sürdürüyor” açıklamasında bulundu.

Maliki, bazı basın yayın kuruluşlarında çıkan haberler hakkında ise, “Associated Press tarafından ‘Yemen Savaşı, ABD’yi, müttefikleri ve el-Kaide’yi bağlar’ başlığı altında yayınlananları takip ettik. Anlatılanlar ve çıkarılan sonuçlar yanlıştı. Sadece yazarın kişisel görüşünü ifade ediyor ve ikna edici kanıtlara veya gerçeklere dayanmıyor. Yazar, koalisyonun terörle mücadeledeki çabalarını açıklığa kavuşturmak ve bu konuda ayrıntılı bilgi vermek için koalisyonun ortak güçlerinin liderliğiyle iletişime geçerek doğruluk, güvenilirlik ve profesyonel standartlar çerçevesinde araştırmalarda bulunmalıydı. Koalisyonun yazar ve diğer basın mensuplarıyla iletişim kanalları her zaman açıktır” dedi.

Albay el-Maliki, koalisyonun, dünyadaki terörizmi ortadan kaldırmak adına sarf edilen uluslararası çabaların bir parçası olarak, Yemen’deki terör örgütleriyle mücadelede operasyonlarını sürdürdüğüne dikkat çekti. Koalisyonun, dostları, kardeşleri ve uluslararası toplumla bilgi alışverişine devam edeceğini ifade eden Maliki, Arap Yarımadası’ndaki el-Kaide, Husi milisleri ve DEAŞ’a karşı gerçekleştirilen ortak operasyonlara bağlılığını sürdüreceğini vurguladı.