Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Arap Koalisyonu, Yemen hükümetinin BM raporunu reddetmesini memnuniyetle karşıladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’deki meşrutiyeti destekleyen Arap Koalisyonu, Yemen hükümetinin 28 Ağustos’ta Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin (OHCHR) yayınladığı, gerçeklik payı olmayan bilgilerin bulunduğu raporu reddetmesini memnuniyetle karşıladı.

Koalisyon Sözcüsü Albay Türki el-Maliki pazartesi günü yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

“Saada otobüsünün hedef alındığı soruşturmanın sonuçlarını zamanlamadaki hata nedeniyle kabul ettik. Çatışma kurallarının incelenmesi ve geliştirilmesi üzerinde çalışıyoruz. Kara, deniz ve hava geçidi, tüm kapasitesiyle insani yardımları ulaştırmak için çalışıyor. Yardım gemilerinin geçişi için gerekli kolaylıkları sunmak için çalışıyoruz.”

Maliki, milislerin askeri operasyonun başlamasından bu yana Suudi Arabistan topraklarına 185 balistik füze fırlattığını işaret etti, “Husi milisleri Bab’ül Mendep ve Kızıl Deniz seyrüseferlerini tehdit ediyor. Hizbullah ve askeri operasyonlarını finanse etmek için uyuşturucu ticareti yapıyor” diye konuştu.

Ulusal Ordu’nun Hacca’daki uluslararası yolu kontrol altına aldığını belirten Maliki, Hudeyde’nin Dureyhimi müdürlüğündeki kuşatmanın devam ettiğini ve Saada’daki birçok cephede ilerleme kaydedildiğini söyledi.