Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Arap Koalisyonu: Yemen’deki deniz ve hava limanlarını yeniden açılacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’deki meşru hükümetin desteklenmesi için kurulan Arap Koalisyonu dün yaptığı açıklamada, Husi milislerin Riyad’a füze fırlatmasının ardından ‘geçici önlem’ olarak kapatılan Yemen deniz ve hava limanlarının yeniden açılması sürecini başlatacaklarını bildirdi.

Suudi Arabistan’ın BM Daimi Temsilcisi Abdullah el Muallimi, BM merkezinde gerçekleştirdiği basın toplantısında, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi tarafından kontrol edilen bölgelerdeki hava ve deniz limanlarının yakında açılacağını söyledi.

Muallimi, “Koalisyon, Yemen Hükümeti ile istişare sonucu anlaşma yaparak, insani yardım ve ticari malların güvenli transferini sağlamak için hava ve deniz limanlarının 24 saat içinde yeniden açılması için adımlar atıyor” açıklamasında bulundu.

Husilerin kontrolündeki Hudeyde Limanı’nın denetimler arttırılmadan açılmayacağını söyleyen Muallimi, “Silahların Husi milislere ulaşmasını önlemek için gerekli önlemleri alacağız” diye konuştu.

Koalisyon, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’ten, Husilerin Hudeyde Limanı’ndaki ihlallerini araştırmaları için en kısa sürede Riyad’da bulunan Koalisyon Komuta Merkezi’ne uzman gönderilmesini talep etti.

Koalisyon tarafından yapılan açıklamada, BM’e bağlı uluslararası uzmanların, insani ve ticari malların akışını kolaylaştırmak ve İran’ın düzenli olarak sağladığı silah, mühimmat, füze parçaları ve nakit kaçakçılığını önlemek amacıyla, denetleme mekanizması kurulmasına yönelik çalışmalar yapmasını istedikleri dile getirildi.

“Gerekirse İran’a yeni yaptırımlar uygulanabilir”

Balistik füze programı sebebiyle, gerektiği takdirde İran’a yeni yaptırımlar uygulanmasının mümkün olduğunu yineleyen Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Agnes Romatet-Espagne, şunları kaydetti “Bildiğiniz gibi, AB, balistik füze programıyla bağlantılı olan İran varlıklarına zaten yaptırımlar uyguladı.”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise, geçen hafta gerçekleştirdiği BAE ziyareti sırasında “Gerekirse İran’a yeni yaptırımlar uygulanabilir” dedi.

İran da bu konuda açıklama yaparak, balistik füzelerin savunma amaçlı olduğuna dikkat çekerek, bu faaliyetlerin Batılı ülkelerle yaptığı nükleer anlaşmayla bağlantılı olmadığına vurgu yaptı.