Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Arap Koalisyonundan gemilere Yemen’e giriş izni | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’de meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu, Yemen limanlarına girmek isteyen gemilere giriş izinleri verilmeye devam ettiğini doğruladı.

Limanlara 17 geminin ulaştığını belirten Koalisyon yetkilileri, bunlardan 3’ünün Hudeyde limanında demir attığını, 3’ünün limana giriş yapmayı beklediğini, yedinci geminin ise yükünü boşaltmak üzere Salif limanında bulunduğunu aktardı.

Öte yandan Husi milislerinin petrol ürünleri taşıyan ‘Maria’ adlı geminin limana girişini iki haftadır engellediği belirtildi.

Yemen Halk Sağlığı Bakanı ve Yüksek Yardım Komitesi üyesi Dr. Nasır Baum, Hudeyde’ye havadan, denizden ve karadan insani yardımda bulunan ve Hudeyde için kapsamlı yardım, sağlık ve konut projeleri sunan Koalisyon ülkelerini takdir etti. Bakan, hızlı ve acil müdahalenin, halkın rahatlamasına ve bölgedeki insani durumun iyileşmesine büyük katkı sağladığını vurguladı.

Bakan’dan KİK ülkelerine övgü

Önceki gün Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri, Riyad’daki Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi’nde, Yemen için İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’nin 24. toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı sırasında Bakan Baum, KİK ülkelerinin tüm Yemen illeri için insani yardım projeleri hazırlama ve yürütme çabalarına övgüde bulunarak bölgedeki insani durumun iyileşmesine olan katkılarının altını çizdi.

Nasır Baum, KİK ülkelerinin yakın zaman önce meydana gelen Mekunu ve Sagar kasırgalarının zararlarını gidermek için Yemen sahil illerine havadan insani yardım göndererek hızlı ve acil müdahalede bulunmalarından da övgüyle bahsetti. Bakan, bu çabaların Yemen hükümeti ve halkı tarafından büyük bir takdir ve memnuniyetle karşılandığına dikkat çekti.

Toplantıda Suudi Arabistan’ın başlattığı, Yemen’in pek çok iline darbeci milisler tarafından yerleştirilen ve pek birçok insanın yaralanmasına yol açan mayınların temizlenmesini hedefleyen Mayın Temizleme Projesi’nden (Masam) de övgüyle söz edildi.

Toplantıda uygulaması tamamlanan projeler ve bir sonraki aşamada sunulacak projeler de ele alındı.

Suudi Arabistan’dan Hudeyde’ye gıda yardımı

Öte yandan, Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi dün, Hudeyde’ye bağlı et-Tuhayta’daki el-Mahşere bölgesinde yerlerinden edilen insanlara gıda yardımında bulundu. Yardımlar kapsamında 300 kişinin istifade edebileceği 3 ton 700 kiloluk gıda kolisi dağıtıldı.

Merkez, et-Tuhayta’daki yardımların yanı sıra el-Ceşşe, Ebu Zehr, el-Kataba, es-Sayile ve el-Mahzen bölgelerinde de 12 bin kişinin yararlanması için 2 bin koli hurma dağıttı.

Söz konusu yardımlar, Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi aracılığıyla Suudi Arabistan’dan Yemen halkına sunulan ve sayısı bugüne kadar 269’a ulaşan insani yardım projeleri kapsamında yapılıyor.