Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Arap liderler, Arap Zirvesi için Zahran’a ulaştı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arap liderler ve heyet başkanları bugün, çalışmalarına yarın başlayacak olan 29. Arap Birliği Zirvesi’ne katılmak üzere Zahran’a gelmeye başladı.

Zahran’a ulaşan Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Muhammed ve Umman Sultanlığı Başbakan Yardımcısı Fahd bin Mahmud Al Said; Kral Abdulaziz hava üssünde Şarkiye bölgesi Prensi Suud bin Nayef bin Abdulaziz ve birçok üst düzey yetkili tarafından karşılandı.

Zirveye Arap krallarının, cumhurbaşkanlarının ve prenslerinin geniş katılımı bekleniyor. Zirvede karmaşık Arap meselelerinin yanısıra çok sayıda önemli konunun ele alınması planlanıyor.

Arap Dışişleri Bakanları’ndan ön hazırlık toplantısı

Arap Ülkelerinin Dışişleri Bakanları Riyad’da bir araya gelerek, zirvede devlet başkanlarına sunulacak olan karar taslaklarını değerlendirdiler.
Kararlar, işgal altındaki Filistin’in Arap kimliğine ve başkentinin Doğu Kudüs olduğuna vurguda bulunuyor.

Arap ülkelerine, Arap Birliği kararlarına uyma çağrısı

Arap Dışişleri Bakanları, tüm Arap ülkelerine, Arap Birliği’nin kararlarına uyma çağrısında bulundu. Mümkün olan en kısa sürede Filistin devletine, İsrail’in devam eden ekonomik yaptırımları karşısında maruz kaldığı mali baskı ve krizlerde desteklemek üzere aylık 100 milyon dolarlık finansal bir güvenlik ağını etkinleştirme talebinde bulunuldu. İsrail’in uyguladığı yaptırımlar arasında, uluslararası yasalara ve iki taraf arasındaki anlaşmalara aykırı olarak, vergi fonlarının büyük bir kısmının kesilmesi de bulunuyor.

Lübnan’la dayanışmaya vurgu

Arap Dışişleri Bakanları, Lübnan’la tam bir dayanışma içinde olunmasına vurgu yaptı. Lübnan hükümeti ve anayasal kurumlarına, Lübnan ulusal birliğini, topraklarının güvenliğini, istikrar ve egemenliğini korumak için siyasi ve ekonomik destek sağlanmasının altı çizildi.