Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Arap Parlamentosu: İsrail yanlılarına boykot Türkiye ve İran’a kınama | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arap parlamento ve millet meclisi başkanları, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan ya da elçiliğini kente taşıyan devletlerle olan tüm ilişkilerin kesilmesi çağrısında bulundu.

Arap Birliği’nin 2017’nin Aralık ayında BM Genel Kurulu’nun Kudüs’e ilişkin kararında lehte oy kullanmayan bazı ülkelere karşı sert bir tavır alınmasını talep etti.

Mısır’ın başkenti Kahire’de Arap Parlamentosu Başkanı Meşal es-Selmi başkanlığında düzenlenen Arap Parlamento ve Millet Meclisi Başkanları Konferansı’nın ardından yapılan açıklamada, bir sonraki zirvenin Mart ayında Suudi Arabistan’da yapılacağı belirtildi.

Açıklamada “Mart ayında yapılması planlanan Arap Birliği Zirvesi’nde Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan devletler hakkındaki kararın gündeme getirilmesi gerekiyor” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan, Arap Birliği’nin 1980’de Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan devletlerle tüm ilişkilerin kesilmesi kararı alındığı, bu kararın 1990’da Bağdat ve 2000’de Kahire’deki zirvede teyit edildiği hatırlatıldı.

Şarku’l Avsat, Arap parlamento başkanlarının son açıklamasında, Filistin liderleri ve kurumlarının desteğini vurguladığını ve ABD yönetiminin Filistin’in ebedi başkenti Kudüs hakkındaki kararına karşı kararlar alındığını aktardı.

Açıklamada ayrıca, ABD yönetiminin Filistin meselesiyle ilgili projeleri ve fikirleri karşısında yer aldıkları ifade edildi.

Kudüs’ün işgalci yönetimi başkenti olarak ilan edilmesi ve FKÖ’yü 1987’den bu yana bir terörist örgüt olarak görme kararı da reddedildi.

Yapılan açıklamada özellikle Kudüs’teki Filistin halkının kararlılığının desteklenmesi ve Kudüs halkının eğitim, sağlık, sosyal, dini ve ticari kurumlarının korunması için çağrıda bulunuldu.

Öte yandan Filistin Devleti’nin ebedi başkentinin Kudüs şehri olduğu vurgulandı. Parlamento başkanlarının yaptığı açıklamada, Mescid-i Aksa, Kıyamet Kilisesi gibi kentin tarihsel mirasının korunması için tüm tedbir ve önlemlerin alınması gerektiği belirtildi.

Parlamento başkanları, tüm ülkelerin Kudüs’ü Filistin devletinin başkenti olarak tanıması ve bu parlamentolarla birlikte çalışarak tüm bölgelerdeki İsrail sömürgeci yerleşimlerini boykot etmeye zorlama çağrısında bulundu.

Arap Parlamenterler, tüm dünyayı, Filistin halkına karşı devam eden saldırıların durması için İsrail’e yaptırımlar koymaya davet etti.
Sonuç bildirisinde, Arap Parlamenterler, İsrail Meclisi Knesset tarafından onaylanan ırkçı ve barış sürecinin sona ermesine yol açan tüm Kudüs yasalarının ciddiyetini ortaya çıkarmak için Arap Parlamenterler Birliği ve İslam İşbirliği Örgütü Üyesi ile işbirliği içinde bir eylem planı hazırlamaya karar verdiler.

Arap parlamenterler, “BM’yi barış sürecini yönetmeye, uluslararası hukukun üstünlüğünü esas almaya çağırdı. Açıklamada, Filistin Devleti’nin mutlak sağlığının ve 2002 Arap Barış Girişimi’ne dayanan Kudüs’ün yasal statüsünün korunması gerektiği” ifade edildi.

Ayrıca, “BM Genel Sekreteri ve BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri’ne İsrail’in Filistin halkına karşı işlediği insanlık dışı suçları durdurmak ve onları uluslararası düzeyde korumak için acilen müdahale etmeye” çağrısı yapıldı.

Parlamenterler tarafından yapılan ortak açıklamada Kudüs şehrini, işgalci İsrail’in bütün sahtekarlık girişimlerine karşı Arapların tepkisinin gündeme getirilmesi gerektiğini belirtildi. İşgal güçlerinin, kentin İslam ve Hristiyan toplumun kültür mirasına zarar verdiği vurgulandı.

Arap Parlamentosu İran ve Türkiye’yi kınadı

Öte yandan, Arap Parlamentosu Başkanı Meşal es-Selmi, düzenlediği basın toplantısında “Konferans, İran’ın ve Türkiye’nin Mısır ve Libya’daki Arap sorunlarına müdahalesini kınadı” dedi. Konferans’ın terörle mücadele için kapsamlı bir bildirge yayınladığını sözlerine ekledi. Bildirgede siyasi, güvenlik, ekonomik, kültürel sorunlar gibi birçok konunun ele aldığını belirtti.