Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Arap ülkelerinin bakanları önümüzdeki ay Kudüs gündemiyle tekrar toplanacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arap Birliği Genel Sekreterliği tarafından salı günü yapılan açıklamada, Kahire’deki Arap Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısının şubat ayının başında tekrarlamasına karar verildiği duyuruldu.

Genel Sekreterlik açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Konsey, toplantılarının sürdürülmesini öngören 9 Aralık tarihli 8221 sayılı Bakanlar Kurulu kararı uyarınca durumu değerlendirmek için bir aydan kısa sürede yeniden toplanacak. ABD’nin Washington Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma ve Ürdün’de olağanüstü bir Arap zirvesi düzenlenmesine ilişkin atılacak adımlar gündemde olacak. Bu karar, Konsey’in Genel Sekreterliği, Cibuti, bakanlar düzeyindeki Arap Birliği Konseyi Başkanı, Ürdün ve Arap Bakanlar Delegasyonu arasındaki görüşmelerin ardından varılan ittifak ile alındı.”

ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması kararının etkilerine ilişkin çalışmalar yürüten Ürdün, Mısır, Filistin, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Fas dışişleri bakanları ile Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt’tan oluşan heyet Aboul Gheit’ten oluşan heyetin istişareleri sürüyor. Heyet, ABD’nin uluslararası kararları ihlal eden kararın Filistin-İsrail çatışmasını sona erdirmek ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devleti kurma çabalarına etkisini tartışmak ve çözüm yollarını görüşmek için bu ayın başında Ürdün’de bir araya gelmişti.