Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Arap ve Acem | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bahreyn Milli Eğitim Bakanı Dr. Macit Bin Ali Al Naimi, Bahreyn Merkez Bankası Müdürü ve Bahreyn Bankacılık ve Finansal Araştırmalar Enstitüsü yönetim kurulu başkanı Raşid Muhammed El Miraç’ı kabul etti. Bakan, Enstitünün yabancı bir üniversite ile işbirliği yaparak ev sahipliği yaptığı birçok akademik programı gözden geçirdi. Al Naimi, Enstitüyü akademik programlara ev sahipliği yapmasından; Bankacılık, Finans, yönetim ve diğer alanlarda Uzman Eğitim Kursları vermesinden ötürü tebrik etti.

Ürdün Prensesi Dina Firas, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür kurumu UNESCO tarafından iyi niyet elçisi seçilmesinden gurur duyduğunu ifade etti. Dina, sürdürülebilir gelişme ve mirası korumaya yönelik çalışmaları destekleyen köklü kuruluşlarla yardımlaşmak için çabalayacağını açıkladı. Kurum, Firas’ı, Arkeolojik, kültürel ve çevresel mirası koruyup gözetmedeki, özellikle millet meclisinin Betra’yı korumak için yaptığı faaliyetlerle Ürdün kültürünü ve arkeolojik mirası tanıtmadaki rolünden ötürü seçtiğini açıkladı.

Beyrut’ta bulunan Mısır büyükelçisi Nezih En Neccari, Lübnan Turizm Bakanı Avadis Kandanyan, turizm alanından birçok araştırmacı ve uzman, özel sektörden Tur ve seyahat acenteleri ve şirketlerinin temsilcilerinin de katıldığı turizm konulu panele iştirak etti. Neccari, ülkeler arasındaki turizmin teşviği için iki ülkedeki makamların çaba sarf etmeye devam ettiğini vurgulayarak son zamanlarda Mısır ile Lübnan arasındaki turizm hareketinin şahit olduğu ilerlemeyi kutladı ve bu teşvikin de turizm şirketleri ve özel sektörler sayesinde olduğunu söyledi.

BAE’nin ABD’deki Büyükelçisi Yusuf Mani Al Uteybe, bütün yolcuları korumak için devamlı olarak güvenlik önlemlerini artırmak için iki ülkenin ortaklarını birlikte çalışmaya davet ederek, “BAE uluslararası lider havacılık merkezlerinden bir tanesi sayılır” diye konuştu. Uteybe Abu Dabi ve Amerika arasında uçakların içinde elektronik cihazların taşınması yasağının, ABD’deki Milli Güvenlik Yönetimi tarafından kaldırılmasını değerlendirerek, ulusal havacılığı korunması ve ortaya çıkabilecek yeni tehlikelerin engellenmesi için iki taraf arasında güvenli bir iş birliği olmasını gerektiğini söyledi.

Eski Ürdün Medya Bakanı Dr. Smir Müdavi, Arap Fikri forumunda “1967 Savaşı: Ürdün Vizyonu” adıyla bir konferans verdi. Bu konferansta savaşın kesinliği meselesi, İsrail’i ilk olarak bizatihi o vakitte savaş çıkarmak için hazırladığı planı uygulamaya koymasına iten temel sebepler, Stratejik açıdan Ürdün-Mısır-Suriye ittifakının doğruluğu ve radikal Arapların bu savaş karşısında durduğu konumdan bahsetti. Daha sonra Ürdün cephesindeki sonuçların tahliline dayanarak hezimetin sebeplerine değindi.

Mısır’daki Amerikan Büyükelçisi Stephan Beecroft, üç sene süren görev süresinin ardından Mısır’dan ayrıldı. Yerine Mısır’daki Amerikan heyetinin işlerini yapan heyet başkanvekili Thomas Juldbed geçti. Juldbed uzman bir diplomat sayılırdı. Öyle ki Eylül 2014’ten beri Kahire’de Diplomatik Heyetin Başkanvekilliği koltuğuna oturmaktadır. Mısır’a varmadan önce ABD’nin Bağdat ve Tel Aviv’deki Konsolosluğunda,  bölgedeki ve Avrupa’daki birçok heyette hizmet yaptı.

Malezya’daki Yemen Büyükelçisi Dr. Adil Muhammed Bahmid,  Malezya’nın Selangor vilayetinin Sultanı Şerefüddin İdris Şah El Hac ile karşılaştı. Bahamid Sultan’a, Mübarek Ramazan ayı münasebetiyle, Cumhurbaşkanı Abdu Rabbih Mansur Hadi’nin selamını ve tebriklerini iletti. Bahmid Sultan’ı, Yemen’deki yeni gelişmelerden, Meşru hükümetin barışı sağlamak, devleti toparlamak ve kurtarılmış bölgelerde hayatın normalleşmesini sağlamak için sarfettiği çabalar hakkında bilgilendirdi.

Abu Dabi’deki Umman Sultanlığının Büyükelçisi Halid Bin Said bin Salim El Ceradi Cumhurbaşkanlığı sarayında, BAE devleti başkanvekili, Başbakan ve Dubai valisi olan Şeyh Muhammed bin Raşid Al Mektum’a alışılmamış bir şekilde Umman Sultanlığının Büyükelçisi olarak itimatnameyi sundu. Büyükelçi, Umman Sultanlığı Hükümetinin iki kardeş halkın ortak çıkarlarını gerçekleştirecek şekilde ülkeler arasındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi için çaba sarf ettiğini söyledi. Büyükelçi, kendisinin de BAE ve Umman Sultanlığı arasındaki ilişkileri yükseltmek için elinden geleni yapacağını vurguladı.

BAE’deki Federal Ulusal Konsey başkanı Eml Abdullah El Kubeysi UNESCO’nun Paris’te ‘Kadının önderliğinin ve ona değer verilmesinin desteklenmesi’ başlığı altında düzenlediği panele katıldı. El Kubeysi konuşmasında şöyle dedi, “Kadın önderler farklı düzeylerde dünyanın ilerleyip modernleşmesine katkıda bulunan birçok değişimin altına imza atmışlardır. Kadınlar, toplumları kendilerine ne kadar bu önderlik görevini verebilmişse onlarda o kadar toplumlarını güçlendirmiştir.”

Kahire’deki İsveç Büyükelçisi Charlotta Sparre, ülkesinin milli günü münasebetiyle tören düzenledi. Büyükelçi törendeki konuşmasında, iki devlet arasındaki ilişkilerin hükümetle, iş adamlarıyla veya sivil toplumla olsun iktisadi-siyasi ve kültürel alanda güçlü olduğunu vurguladı. Sibar, Mısır ve İsveç’in Terörle mücadele etmek, uluslararası sorunlarla yüzleşmek ve BM’nin rolünü güçlendirmek için bu sene Güvenlik Konseyinde birlikte çalışacağını tekit etti.