Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Arap ve İslam ülkelerinden Paraguay’ın kararına destek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı, Paraguay hükümetinin Kudüs Büyükelçiliği’ni geri çekerek, yeniden Tel Aviv’e taşıma kararından memnuniyet duyduğunu bildirdi.

Arap Birliği Filistin ve Arap Topraklarından Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Said Ebu Ali, Paraguay hükümetinin büyükelçiliğini Kudüs’ten çekme kararını “Doğru yol, Filistinlilerin haklarını karşılamak, uluslararası kararlara uygunluk ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarını uygulamak yolunda atılmış bir adım” olduğunu söyledi.

Ebu Ali bugün gazetecilere yaptığı açıklamada, Paraguay hükümetinin kararının İsrail’in Kudüs üzerinden dünyaya dayatmaya çalıştığı planları ve ABD baskılarına karşı bir mücadele örneği olması gerektiğini ifade etti.

Paraguay’ın Arap ve Filistinlilerin talep ve haklarına cevap vererek, Kudüs’ün Filistin’in başkenti olduğu ve böyle kalacağını belirten kararlara uymasından memnuniyet duyduğunu dile getiren Ebu Ali, “ABD’nin baskıları artık İsrail’in terör uyguladığına iyice ikna olan uluslararası toplumu korkutamayacak” dedi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ise, Paraguay hükümetinin büyükelçiliğini Kudüs’ten geri çekme kararından memnuniyet duyduğunu belirterek, kararın Paraguay’ın uluslararası kararlara uyduğunu ve BM kararlarına uygun hareket ettiğini gösterdiğini kaydetti.

İİT adına açıklamada bulunan Genel Sekreter Yusuf el-Useymin, kararın doğru yönde atılmış bir adım olduğunu dile getirerek, Kudüs’ün tarihi statüsünü bozacak her adımın yasadışı olduğunu vurguladı. Useymin, bütün ülkelere iki devletli çözüm temeline oturan barış çabalarını desteklemeye ve bölgede istikrarını güçlendirmeye davet etti.

Filistin’deki gelişmelere de değinen Useymin, İsrail mahkemesinin işgal altındaki Kudüs’ün doğusunda bulunan Han el-Ahmar bedevi köyünü boşaltma ve yıkma kararını kınadı.

Genel Sekreter Yusuf el-Useymin, İsrail mahkemesi tarafından alınan kararın İsrail’in Yahudi göçüyle Arap etnik temizliği yapmak, Filistinlileri zorla topraklarından tehcir etme ve mallarına el koyma politikasına hizmet ettiğini vurguladı. Mahkeme kararının uluslararası alanda hesap sorulması gereken bir karar olduğuna işaret eden Useymin, uluslararası toplumdan bu kararı reddetmesini ve İsrail’in iki devletli çözüm vizyonunu zora sokan eylemlerini durdurmasını istedi.