Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Arap ve Körfez ülkeleri arasında karşılıklı mektup trafiği | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Körfez ve Arap ülkeleri arasında dün karşılıklı mektup trafiği yaşandı. Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, dün, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’den Kasım ayında ikincisi düzenlenecek olan Dünya Gençlik Forumu’na katılma daveti içeren bir mektup aldı. Söz konusu mektup, Mısır’ın Kuveyt Büyükelçisi Mahmud Mustafa el-Kuni tarafından Kuveyt Emirliği Divan İşleri Bakanı Şeyh Ali Cerrah es-Sabah’a teslim edildi.

Öte yandan, Şeyh Sabah el-Ahmed, Libya Genel Komutanlığı Genel Sekreteri Tuğgeneral Abdulkerim Hediye’yi kabul etti. Abdulkerim Hediye, Kuveyt Emiri’ne Libya Ulusal Ordusu Genel Komutanı Halife Hafter’in iki ülke arasındaki ikili ilişkileri ve bölgesel ve uluslararası arenadaki son gelişmeleri ele alan bir mektubunu iletti.

Bunların yanı sıra, Kuveyt Haber Ajansı, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Başbakanı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed Bin Raşid Al-i Maktum’un, dün, Kuveyt Başbakanı Şeyh Cabir Mübarek el-Hamed es-Sabah’tan iki kardeş halkı ve iki ülkeyi birbirine bağlayan dostluk ilişkilerini içeren bir mektup aldığını bildirdi. BAE resmi ajansı (WAM) ise, mektubun Kuveyt Başbakanı’nın Temsilcisi ve Maliye Bakanı Dr. Nayef el-Hacraf ile yaptığı görüşmede Şeyh Muhammed Bin Raşid Al-i Maktum tarafından teslim alındığını belirtti.

Şeyh Mektum bin Muhammed ile Bakan el-Hacraf arasında yapılan görüşmede, iki kardeş ülke arasında halkların çıkarına yönelik çeşitli düzeylerde işbirliğini ve istişareyi artırma yolları ele alındı.

Ayrıca Abu Dabi Veliahd Prensi ve BAE Silahlı Kuvvetleri’nin Başkomutan Yardımcısı Şeyh Muhammed bin Zayed en-Nehyan ise, Bahreyn Başbakanı’nın Birinci Yardımcısı ve Başkomutan Yardımcısı Veliahd Prens Selman bin Hamad el-Halife’yi kabul etti. İki lider, iki ülke arasındaki köklü kardeşlik ilişkilerinin yanı sıra, bir dizi bölgesel ve uluslararası meseleyi ele aldı.

Bahreyn Veliahdı, Bahreyn’in BAE’den aldığı sürekli desteğin yakın kardeşlik bağlarını, entegrasyonu ve uyumu teşvik etme konusundaki isteği ve ortak kaderin birliğine olan bağlılığı yansıttığını vurguladı.