Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Terör haberleri, Alman vatandaşların korkusunu artırıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsviçre Medya Tenor Enstitüsü ve Alman Hof Post Gazetesi tarafından yürütülen bir araştırma, ilginç veriler ortaya koydu.

Dün yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, Almanya’daki bazı terör uzmanlarının uyarıları ve açıklamaları, vatandaşların korkularını artırıyor.

Terörizm haberlerinin medyada yoğun şekilde yer bulması, vatandaşları, terörizme karşı devletin güçsüz olduğunu düşünmelerine sevk ediyor.

Araştırma, 2012’den beri Alman basınında ve medyasında yayınlanan 1.4 milyondan fazla haber analiz edilerek gerçekleştirildi. Vatandaşların en çok takip ettiği medya kaynakları, özellikle de haber yayınları ve “Bild” , “Der Spiegel” ve “Focus” gibi çok okunan gazete ve dergi odaklı bir çalışma yürütüldü.

İlk sonuçlarda, günlük şiddet ve siber suçları içeren sıradan haberlerin gerilediği, dini nitelikli siyasi suçlar hakkında yayınlanan haber ve raporların arttığı gözlemlendi.

Araştırma, 2012 ve 2015 yılları arasında 5 bin 200 terör içerikli haber yayınlanırken 2015 ile 2018 yılları arasında bu sayının 17 bin 500 habere yükseldiğini belirledi.

Bu durum, saldırı haberlerinin yüzde 200 arttığı anlamına geliyor.

Din odaklı terörizmle ilgili haber sayısı ise ilk üç yıl içinde 8 bin 700’den, 12 bin 200’e çıktı. Enstitü tarafından açıklanan sayıda, bu haberlerin oranında büyük bir artış gözlendi.

Almanya’daki benzer iç güvenlik raporlarının sayısı ise 5 bin 105’ten 7 bin 710’a yükseldi.

Diğer taraftan internet casusluğu haberleri 3 bin 632’den, bin 727’ye düşerek medyadaki aşırı sağ görüşlü kesimin faaliyetlerinin yayınlandığı haber miktarına geriledi.

Sıradan suç haberleri ise 2 bin 542’den bin 612’ye geriledi.

Genel olarak yayınlanan, düzenli iç güvenlik suçları 2018’deki medya raporlarının yüzde 9,7’sini oluşturuyordu, ancak iki yıl önce bu sayı yüzde 13,6’lık bir oranla zirveye ulaşmıştı.

Aynı zamanda emekli maaşı, sosyal yardım, kira, enerji ve çevre gibi sosyal durumlar hakkındaki haberlerinde azaldığı kaydedildi. Çevre ve alternatif enerji haberleri, gelecekteki önemlerine rağmen haberlerin sadece yüzde 0.25’ini oluşturuyor. Emeklilik haberlerinin sayısı ise 2018’deki toplam medya haberlerinin yüzde 0.32’sine geriledi.

Suç oranı düşse de güvensizlik artıyor

Araştırma sonuçlarına göre, İçişleri Bakanlığı’nın son raporlarındaki suç oranlarının yüzde 10 azalmasına rağmen, vatandaş, kendisini daha güvensiz hissediyor.

Köln’deki Yılbaşı Gecesi ve Aralık 2016’da Berlin’deki terör saldırıları, vatandaşın korkusunu artırdı.

Hof Post gazetesi çalışanı Klaus Bernhardt, “Şiddet ve terör haberlerinden ticaret yapanlar, bu tehlikeleri gerçeğe çevirmeye çalışıyor” diyerek Almanya’nın geçmişte, şimdikinden daha güvenli olmadığını vurguladı.