Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Araştırmalara göre ‘Kara Cuma’ indirimleri aldatmaca | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Londra/Şarku’l Avsat

Her yıl kasım ayının sonunda düzenlenen Kara Cuma’ya (Black Friday) yönelik yapılan son araştırma söz konusu gündeki fırsat ve indirimlerin genellikle kurgusal ve aldatıcı olduğunu ortaya koydu.

Home Products and Services şirketi tarafından bir grup tüketicinin katılımıyla yapılan ve İngiliz Metro gazetesinde yayınlanan çalışma her yıl Kara Cuma olarak adlandırılan gündek indirime giren ürünlerin yılın diğer zamanlarında çok daha ucuz fiyata satıldığını gösterdi.

Araştırmada bazı ünlü firmaların yaptığı indirimler incelendiğinde 2017 yılının Kara Cuma gününde indirim yapılarak satışa sunulan ürünlerin yaklaşık yarısının sonraki 6 ay içerisinde o günkü fiyatlardan daha ucuza satıldığı tespit edildi.

Home Products and Services Müdürü Alex Neill açıklamasında şunları söyledi:

“Araştırmamızın sonuçları, Kara Cuma indirim ve fırsatlarını sabırsızlıkla bekleyen birçok kişiyi hayal kırıklığına uğratacak. Mağazalar bizi söz konusu günde benzersiz indirimler yaptıkları ve eşsiz fırsatlar sundukları konusunda ikna etmeye çalışıyor. Ancak durumun böyle olmadığı gayet açık.”

Araştırmacılar, tüketicilere Kara Cuma indirimlerinin peşinde sürüklenmeden önce yıl boyunca iyi bir fiyat araştırması yapmalarını ve iyi bir indirimi kaçırma konusunda endişelenmemelerini öneriyor. Hatta Kara Cuma’nın geçmesini bekleyebileceklerini, sonrasında aynı ürünü çok daha uygun fiyata satın alabileceklerini söylüyor.

Kara Cuma’nın tarihi 1869 yılında ABD’yi sarsan mali krize kadar uzanıyor. Söz konusu dönemde piyasa durgunlaşmış ve bu da büyük bir ekonomik felakete neden olmuştu.

Kara Cuma ayrıca Noel hediyesi satın alma zamanının başlangıcı olarak da kabul ediliyor. Söz konusu günde çoğu mağaza büyük indirim ve fırsatlar sunuyor. O gün kapılarını erken saatte açarak satışa başlayan mağazalar ertesi günün sabahına kadar açık kalıyor.