Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Arjantin’de 44 mürettebatıyla kaybolan denizaltından sinyal alındı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arjantin Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, üç gün önce Güney Atlantik Okyanusu açıklarında seyir halindeyken telsiz bağlantısı kesilen 44 mürettebatlı askeri denizaltından tehlike sinyalleri alındığı belirtildi.

Açıklamada, “Tehlike sinyallerinin gönderilmesi, denizaltı mürettebatının bizimle teması sağlamaya çalıştığı anlamına geliyor” ifadesi yer aldı.

Denizaltı aramalarının zor hava koşullarında yapıldığı bir zamanda, bölgedeki tüm teknelerden alabilecekleri sinyallere dikkat edip, yardım etmelerini istendi.

Donanma Sözcüsü Enrique Balbi, düzenlediği basın toplantısında, Arjantin donanmasına ait bir destroyer ve iki korvetin, denizaltıdan en son haber alınan bölge olan Valdez Yarımadası’nın 430 kilometre açıklarında arama çalışması yürüttüğünü, ancak denizaltıyla henüz herhangi bir görsel, telsiz veya radar bağlantısı kurulamadığını belirtti.

Denizaltının iç aksamındaki bir elektrik arızası nedeniyle telsiz bağlantısının kesildiği tahmin ediliyor. Donanma kurallarına göre, telsiz bağlantısı kesilen bir denizaltının su yüzeyine çıkmasını zorunlu kılıyor. Dolayısıyla arama faaliyeti okyanus yüzeyine odaklanmış durumda.

Kayıp San Juan denizaltısının eski bir komutanı olan Carlos Zavala, “Zor hava koşulları, denizaltı sonarının belirlenmesi sürecini zorlaştırıyor. Birkaç gün gerekebilir ve sabırlı olması gerek” şeklinde konuştu.

Alman yapımı dizel elektrikli denizaltı, 1983 yılında Arjantin donanmasına katılmıştı.