Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Arjantin’de bilinen en eski dinozor fosili bulundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arjantin’de 210 milyon yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen dev dinozor fosili bulundu. “Ingentia prima” adı verilen otçul bir dinozor türüne ait olduğu belirtilen fosilin yüksekliğinin 4 metre, uzunluğunun ise 10 metre olduğu bildirildi.

Reuters’ın haberine göre, ‘ilk dev’ anlamına gelen ‘Ingentia prima’ adı verilen otçul bir dinozor türüne ait olduğu belirtilen fosilin, ağırlığının yaklaşık 10 ton, uzunluğu ise 10 metre olduğu ifade edildi. Trias Devri’ne ait olan fosilin 210 milyon yıl öncesine ait olduğu tahmin ediliyor.

Dinozorların atası

Fosilin, uzun boyunları ve kuyrukları olan “Brachiosaurus” ve “Diplodocus” gibi devasa dinozorların atası olduğu düşünülüyor.

Doğa Ekolojisi ve Evrimi dergisinin haberine göre Araştırmaya katılan Arjantin San Juan Ulusal Üniversitesi’nden Cecilia Apaldetti, “Ingentia prima, kökenleri 100 milyon yıl öncesine dayanan Şili ve Arjantin’in güneyindeki Patagonya’da bulunan, uzun boyunlarıyla bilinen ve ağırlığı 70 tona kadar ulaşan Sauropoda dinozorlarına benzer özellikler gösteriyor” diye konuştu.

Ingentia’nın bacakları daha sonra ortaya çıkan Sauropoda gibi yatay değil. Sauropod’ların çok uzun boyunları, uzun kuyrukları, gövdeleri ile kıyaslandığında küçük kafaları vardı.

180 milyon yıl önce ortaya çıktığı tahmin ediliyordu

Arkeologlar, dinozorların ilk olarak 230 milyon yıl önce Triyas Devri’nin ilk dönemlerinde ortaya çıktığına inanıyor. İlk dinozorlar Jurassic ve Cretaceous Dönemleri’nde yaşayan dev dinozorların aksine daha küçük boyutlardaydı. Bilim adamları başlangıçta dev dinozorların yaklaşık 180 milyon yıl önce ortaya çıktığını tahmin ediyordu.

Diğer türlerden en az iki kat büyük

Apaldetti, Ingentia’nın sadece en büyük dinozor değil, aynı zamanda en büyük kara hayvanı olarak bilindiğini ifade ederek, sıcak ortamda yaşayan diğer türlerden en az iki kat büyük olduğunu söyledi. Bilim adamları yaptıkları araştırma sonucunda bu dinozorların, kuş benzeri solunum sistemine sahip olduklarını keşfetti.