Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Arjantin’i sarsan yolsuzluk skandalı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arjantin’de eski bir makam aracı şoförünün günlüklerinde yazanlar sebebiyle 10’dan fazla kişi yolsuzluk ve rüşvetten gözaltına alındı. 2003 – 2015 yıllarında yaşananları kapsayan günlüklerde şoför Centeno, devlete ait araçlarla, para dolu çantaların teslimatlarını nasıl yaptığını anlatıyor.

Arjantin yargısının, söz konusu yıllarda Cumhurbaşkanlığı yapan Cristina Fernandez de Kirchner ile 2010 senesinde hayatını kaybeden eşi Nestor Kircher tarafından, özel kalem Daniel Munoz aracılığıyla ABD’ye 65 milyon dolar yatırılmasına ilişkin yürüttüğü soruşturma, ülkeyi sarsan bir rüşvet skandalına dönüştü.

Dava, Munoz’un ABD’nin Miami kentindeki gayrımenkullerine yoğunlaşırken, Munioz’un bu gayrımenkulleri, Ofshore adlı bir şirket aracılığıyla yasadışı yollarla elde ettiği paralarla satın aldığı iddia ediliyor.

Başsavcı Carlos Storneli tarafından hazırlanan iddianameye göre, Munioz’un Miami’deki gayrımenkullerini, rüşvetle elde ettiği 160 milyon dolarla satın aldığı iddia ediliyor.

Eski makam aracı şoförü Oscar Centeno’nun günlüklerinde yer verdiği skandal hakkında açılan dava kapsamında, Perşembe gününden bu yana 16 şirket yöneticisi hakim karşısına çıkarıldı.

Günlüklerden ‘yolsuzluk skandalı’ çıktı

Şoför Centeno, 2003 – 2015 yıllarında yaşananları kapsayan günlüklerde, devlete ait araçlarla para dolu çantaların teslimatlarını nasıl yaptığını anlatıyor.

Arjantin medyasında yer alan haberlere göre, Kirchner döneminde, Planlama Bakanlığı, yolsuzluğun üssü olarak kullanılmış. Dönemin Planlama Bakanı Julio De Vido, hakkında açılan yolsuzluk davasından sonra hapse konulmuştu.

Centeno, başkent Buenos Aires’te teslimatını yaptığı para çantalarında ne kadar para olduğunu, çantaların ağırlığını ve bu teslimatların ne zaman yapıldığını günlüklerine yazmıştı.

Para teslimatı için gittiği adresleri de günlüklerine not eden Centeno, patronunun ne sıklıkla spor salonuna gittiğini de kaleme alıyordu.

Bu yılın başlarında Centeno’nun 8 günlüğü, La Nacion gazetesinin eline geçti. La Nacion muhabirlerinin aylardır gizlice bu haber üzerinde çalıştığı ve ardından da elde ettikleri bilgileri, savcılık makamlarıyla paylaştıkları açıklandı.

Gazete günlüklerle ilgili ilk haberini Çarşamba günü yayınladı ve ardından da gözaltı operasyonları başladı. La Nacion muhabirleri, yolsuzluğa konu olan para miktarının 56 milyon dolar civarında olduğunu ifade ediyor. Ancak davaya bakan hakim Claudio Bonadio, yolsuzluk ağının hacminin 160 milyon dolara kadar çıkabileceği ihtimali üzerinde duruyor.