Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Arjantin’in İsrail hazırlık maçını iptal etmesinin etkileri | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistinliler, Arjantin ve İsrail milli futbol takımları arasında Cumartesi günü Kudüs’te oynanması planlanan hazırlık maçının iptal edilmesini büyük sevinçle karşıladı.

Arjantin Futbol Federasyonu Başkan Yardımcısı Hugo Moyano maçın iptal edilmesinin iyi bir karar olduğunu dile getirdi.

Arjantinli Lionel Messi’nin “Filistinliler o kadar zulüm görürken, biz nasıl rahatça futbol oynayacağız?” demesiyle bu karar verilirken, Gonzala Higuain de doğru bir karar verildiğini ifade ederek, “İsrail’e gitmemenin doğru olduğunu düşünüyoruz” dedi.

İsrail’e kırmızı kart gösterildi

Filistin Futbol Federasyonu Başkanı Cibril er-Racub, Arjantin’in, Dünya Kupası öncesi İsrail ile yapmayı planladığı hazırlık maçını iptal etmesiyle ilgili Batı Şeria’nın El-Bireh kentinde basın toplantısı düzenledi.

Maçı iptal eden Arjantin Futbol Federasyonu’na ve Lionel Messi’ye ‘spor amacı taşımayan bir girişime hizmet etmeyi reddettikleri için teşekkür eden er-Racub, “Değerler, ahlak ve spor bugün bir zafer kazandı ve maçın iptaliyle İsrail’e bir kırmızı kart gösterildi” diye konuştu.

Er-Racub, maçın iptal edilmesinin Kudüs’te bu maçı gerçekleştirmek için milyonlarca dolar harcayan İsrail hükümetinin yanı sıra Messi ile fotoğraf çektirmek isteyen Başbakan Binyamin Netanyahu ve İsrail Spor ve Kültür Bakanı Miri Regev’e bir tokat olduğunu söyledi.

İsrail hükümetinin Hayfa şehrinde yapılması gereken maçı ‘siyasi mesaj’ taşıyarak Kudüs’te gerçekleştirmeye karar vermesi nedeniyle Filistinliler büyük öfke duymuştu.

Netanyahu maçın Kudüs’te oynanmasını istedi

Filistinliler Nakba’yı anmaya devam ederken, Netanyahu hükümeti İsrail’in 70. Kuruluş yıldönümüyle aynı zamana denk gelen dönemde maçı Kudüs’te düzenlemek istedi.

İsrail Spor ve Kültür Bakanı Miri Regev, iptal kararının ardından olaya müdahale edip, karşılaşmanın Kudüs’e taşınması nedeniyle oluşacak tüm ek masrafları üstleneceğine söz vererek Arjantin’in yıldızı Messi için özel bir koruma sağlayacaklarını söyledi.

Bütün girişimler başarısız oldu

Netanyahu, Arjantin Cumhurbaşkanı Mauricio Macri’yi arayarak, cumartesi günü Kudüs’te oynanması planlanan maçın gerçekleşmesini sağlamaya çalıştı. Ancak, bu çabalar bütünüyle başarısız oldu.

Fakat Filistinliler ‘sporu siyasileştirilmesini’ reddederek, özellikle Messi’den Arap ve Müslüman taraftarlarına saygı duymasını istedi.

İsrail’e güçlü ve açık bir mesaj verildi

Filistin Dışişleri Bakanlığı, Arjantinli takımın maçtan çekilmesinin ‘İsrail toplumuna güçlü ve açık bir mesaj’ olduğunu dikkat çekerek, politikacıların spor, kültür ve sanatsal olayları siyasallaşma girişimiyle İsrail işgalinin kara yüzünü beyazlatmayı amaçladıklarını ifade etti.

Bakanlık, Arjantin’in bu kararının Filistin tarafından sağlanan büyük bir başarı olarak da nitelendirdi.

“Netanyahu, maçı kurtaramadı”

Arjantinli takımın maçı iptal kararı, Arjantin’deki siyasi cepheden de destek aldı. Arjantin Cumhurbaşkanı olaya müdahale etmeyi reddederek, Netanyahu’ya maçı kurtaramadığını söyledi.

İsrail tepkili

Arjantin Dışişleri Bakanı Jorge Faurie de, ülkesini temsil eden futbolcuların maça katılmak istemediklerini vurguladı. Fakat İsrail tarafından gelen tepkiler çok serti. İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman, “Arjantinli futbol şövalyelerinin İsrail’den nefret eden kışkırtıcıların baskısına karşı koyamaması talihsizlik” diyerek iptal kararına tepki verdi.

İsrail, Racub’u FIFA’ya şikayet edecek

İsrail Futbol Federasyonu, Filistin Futbol Federasyonu Başkanı Cibril er-Racub’un kırmızı çizgiyi aştığını belirterek kendisini Uluslararası Futbol Federasyonu’na (FIFA) şikayet edeceklerini bildirdi.

İsrail Spor ve Kültür Bakanı Miri Regev ise Arjantinli oyuncuların ‘terörist gruplardan’ tehdit aldığını iddia etti.

Arjantin, yıldırma olaylarına teslim olmadı

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Komitesi Genel Sekreteri Saib Ureykat, Regev’in açıklamalarına, “Arjantin’in maçı iptal etme kararının, dünyanın, İsrail hükümeti tarafından uygulanan ve ABD Başkanı Trump yönetimi tarafından desteklenen terörizm, gasp, tehdit ve yıldırma olaylarına teslim olmayacağı anlamına geldiğini unutmayın” şeklinde yanıt verdi.