Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Arkeologlar Kudüs’te bin yıllık Arapça muska buldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kudüs’teki arkeolojik kazılar sırasında ortaya çıkarılan ve kilden yapıldığı anlaşılan muskanın Kerim adındaki sahibini koruması amacıyla yapıldığı düşünülüyor.

Arkeologlar Kudüs’teki arkeolojik Givati Otoparkı bölgesinde 9 ila 10. yüzyıla tarihlendirilen bin yıllık Arapça muska buldu. Sahibinin adının Kerim adında olduğuna inanılan ve korunmak için kullanıldığı düşünülen muska üzerinde Arapça dua yazıyor. Kudüs İbrani Üniversitesi’nden Nitzan Amitai Preiss’in İngiliz Daily Mail gazetesine verdiği demeçte muskanın üzerinde “Kerim Allah’a güveniyor. Dünyaların Rabbi Allah’tır” ifadelerinin yer aldığını bildirdi.

Arkeologlar Gİvati Otoparkı’nda küçük bir odada bulunan muskanın toprağın altına kasıtlı olarak mı gömüldüğü ya da Kerim adındaki adam tarafından kayıp mı edildiği konusunda emin değil. Arkeologlar, söz konusu muskanın takı ya da bir çömlek içine koyulmuş olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Nitzan, bölgede Abbasi dönemine ait benzer yazıtlara sahip kıymetli taşlardan yapılmış mühürlere sıkça rastlandığını fakat kilden yapılan bu küçük muskanın nispeten nadir bir arkeolojik keşif olduğunu söyledi.

Tel Aviv Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Yuval Gadot, Haaretz Gazetesi’ne yaptığı açıklamada “Nesnenin büyüklüğü, şekli ve üzerindeki metinden anlaşıldığında göre bu kişisel koruma amaçlı kullanılan bir tılsım. Tılsımlar yüzlerce yıldır korunma nazardan korunma amacıyla kullanılıyor” diye konuştu.

Abbasi dönemine dayanan alanda bulunan muska, aydınlatma için kullanıldığı anlaşılan ve neredeyse tamamı bozulmadan günümüze kadar ulaşan bir kandil ve çömlek parçaları ile birlikte ortaya çıkarılmıştı.