Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Aseman Havayolları’ndan düşen uçak ile ilgili açıklama | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Aseman Hava Yolu Şirketi tarafından yapılan açıklamada, İran’ın güneybatısındaki dağlık bölgede düşen yolcu uçağının enkazına henüz ulaşılamadığı, daha önce 66 olarak açıklanan ölü sayısının henüz kesin olmadığı duyuruldu.

Aseman Havayolları Sözcüsü Muhammed Tabatabai, “Bölgenin dağlık arazi olması nedeniyle, kazanın tam yerini hala bulamadık. Bu nedenle, tüm yolcuların öldüğünü kesin olarak doğrulayamıyoruz” dedi.

İran resmi televizyonu IRIB, Tabatabai’nin şu açıklamalarına yer verdi, “EB 3704 sefer sayılı uçak, yerel saat ile 08.00’da kalkarak, Tahran’dan 500 kilometre güneyde yer alan Yasuc’a gidiyordu. Mehrabad havaalanından çıktıktan 45 dakika sonra, 1993 yılından beri kullanılmakta olan çift motorlu ATR-72 model yolcu uçağı radardan kayboldu. Kaza bölgesi hala net olarak tespit edilemedi. Uçakta 1’i çocuk 60 yolcu ve 6 mürettebat bulunuyordu.”

Sözcü, daha önce yaptığı açıklamada, uçağın düştüğü alanda yapılan araştırmalar sonucu, uçakta bulunan hiç kimsenin kurtulamadığını düşündüklerini söylemişti.

Arama-kurtarma ekipleri sert hava koşullarıyla başa çıkmaya çalışırken, konu hakkında birçok haber geliyor.

Hem karadan hem havadan arama çalışmaları devam ediyor

ISNA haber ajansına konuşan İran Yardım Heyeti Başkanı Celal Boranfar, “Arama ve kurtarma ekipleri kazanın meydana geldiği bölgeye gönderildi. Ancak, kar fırtınası nedeniyle helikopter bölgeye ulaşamadı. Daha sonra, karayolu ile ekip gönderdik. Ancak onlar da henüz bir şey bulamadı” şeklinde bilgi verdi.

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi ise, “Aseman Havayolları’na ait 60 yolcu ve 6 mürettebat taşıyan uçak, bu sabah radardan kayboldu. Bölgedeki insanların gözlemleri uçağın düştüğüne işaret ediyor. Arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor” dedi.

İran acil durum yetkilisi ise, uçağın havalandıktan sonra radardan kaybolduğunu ve İsfahan eyaletine bağlı Semirom bölgesi yakınlarındaki dağlık alana düştüğünü bildirdi.

İran’da 66 kişiyi taşıyan yolcu uçağı düştü