Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Bahreyn modeli’ Fas’taki sempozyumda ele alındı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fas’ın Asilah şehrinde düzenlenen sempozyumda, Bahreyn’in istikrarını bozmaya çalışan ve tüm bölgeyi istikrarsızlaştırmak için ülkeyi giriş kapısı olarak kullanan İran karşısında vatandaşlık odaklı Bahreyn siyasi modelinin performansı ele alındı.

40. Uluslararası Asilah Kültür Mevsimi çerçevesinde dün akşam gerçekleşen ‘Bahreyn Ulusal Bildirgesi’nde Vatandaşlık’ konulu sempozyumun katılımcıları, Bahreyn modelinin İran tehdidi nedeniyle karşı karşıya kaldığı sorunları masaya yatırdı.

Katılımcılardan birinin, devlete karşı herhangi bir komploya karıştığı tespit edilen bir kişinin vatandaşlıktan çıkarılma olasılığına ilişkin sorusu üzerine Bahreyn Enformasyon Bakanı Nebil Yakub El Hamar, “Her ülke halkını koruma ve topluma sahip çıkma hakkına sahiptir” dedi.

Dünyada pek çok ülkenin, kendisine ihanet eden kişileri vatandaşlıktan çıkardığına işaret eden Hamar, ‘’Hainleri vatandaşlıktan azletmek devletlerin hakkıdır” dedi.

‘’Muhaliflere yer açtık’’

Konuşmasında son yirmi yılda Bahreyn’in ‘muhaliflere yer açtığını ve bazı şeyleri düzeltmeleri için onlara fırsat verdiğini’ ifade eden Hamar, anayasal mülkiyet ve siyasi özgürlükler çerçevesinde gerçekleştirilen siyasi reformların seyrine de değindi.

Bakan, Bahreyn halkının 2000’li yılların başında referandumla onayladığı Bahreyn Ulusal Eylem Sözleşmesi’nin, ülkenin temellerini anayasal ve sivil bir çerçeveye oturttuğuna ve Arap-İslam kimliğini tanımladığına dikkat çekti.

Son 20 yılda birçok kazanım elde edildi

Bahreyn Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar ve Enerji Merkezi Mütevelli Heyeti Başkanı Şeyh Abdullah bin Ahmed Al Halife de Bahreyn Ulusal Eylem Sözleşmesi’nin kabul edilmesinden bu yana ülkenin önemli kazanımlar elde ettiğini vurguladı.

Bahreyn’in geçtiğimiz 20 yılda Körfez bölgesinde en hızlı büyüyen ekonomi olma yolunda önemli adımlar attığını söyleyen Halife, beşeri sermayeyi kalkındırdığına, işsizliği yüzde 4’ün altına düşürdüğüne ve ülkeyi küresel bir finans merkezine dönüştürdüğüne işaret etti.

Şeyh Abdullah, Bahreyn’in terörle mücadele alanında müttefikleri ve askeri koalisyonlar ile ortak çabalarını sürdüğüne, İran Devrim Muhafız kamplarında eğitim gören birçok teröristin tutuklanıp bir dizi planın boşa çıkarıldığına değinerek, güvenlik alanında da büyük kazanımlar elde edildiğine dikkat çekti.

Sempozyumun sonunda Asilah Forum, Bahreyn Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar ve Enerji Merkezi ile ortaklık ve işbirliği anlaşması imzaladı.