Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Astana görüşmeleri Kasım ayında başlayabilir’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdurrahmanov, Suriye ile ilgili Astana toplantılarının bir sonraki turunun Kasım ayı sonları veya Aralık ayının başlarında başkent Astana’da gerçekleşebileceği açıkladı.

Abdurrahmanov gazetecilere yaptığı açıklamasında, “Astana Süreci garantör ülkelerinin temsilcilerine göre, Kazakistan’ın başkenti Astana’da Suriye’ye dair çözüm müzakerelerini görüşmek üzere yeni bir toplantı düzenlenmesi planlanıyor. Garantör ülkelerden son bilgileri aldıktan sonra toplantının zamanı ve gündemi konusunda haberdar edileceksiniz. Ön bilgilere göre, müzakereler Kasım sonunda ya da Aralık başında gerçekleşebilir” ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dün basına verdiği bilgide, Astana sürecinin garantör ülkeleri Rusya, Türkiye ve İran’ın liderleri arasındaki 4. zirve için hazırlık yaptıklarını bildirerek, bir sonraki zirvenin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani arasında yapılmasını umduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin, Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ve İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Ensari, Salı günü Moskova’da bir araya gelerek, Suriye’deki durumu istişare etmişti.