Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Astana’da Türkiye, Rusya ve İran’dan İdlib uzlaşısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kazakistan’ın başkenti Astana’da 6.sı düzenlenen Suriye toplantısında Türkiye, Rusya ve İran heyetleri Suriye’nin İdlib ilindeki ‘çatışmasızlık bölgesi’ konusunda uzlaştı.

Kazakistan’ın başkenti Astana’da altıncısı düzenlenen Suriye toplantısında Türkiye, Rusya ve İran heyetleri, Türkiye sınırındaki İdlib’te oluşturulacak çatışmasızlık bölgesinde uzlaşarak üç garantör ülkenin kontrol güçlerinin, rejim ve muhalifler arasında çatışmayı engellemek için bölgede konuşlanmasına karar verdi.

Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov Rixos President Otel’de, Türkiye, Rusya, İran, muhalefet ve rejim heyetlerinin katıldığı ana toplantıda kapanış bildirisini okudu.

Abdurrahmanov, garantör ülkelerin, başkent Şam’ın Doğu Guta bölgesi, Humus’un kuzeyindeki belirli bölgeler, Suriye’nin güneyindeki belirli bölgelerin yanısıra İdlib ilinde de (Halep, Latakya ve Hama illerinin bazı kısımlarını içerecek şekilde) çatışmasızlık bölgesi kurulmasında anlaştıklarını duyurdu.

Üç garantör ülkenin kontrol güçlerinin, rejim ve muhalifler arasında çatışmayı engellemek için İdlib ili ve çevresinde (Halep, Latakya ve Hama illerinin bazı kısımları) kurulacak çatışmasızlık bölgesine konuşlandırılmasına karar verildiğini bildiren Bakan Abdrahmanov, dört çatışmasızlık bölgesindeki aktiviteleri düzenlemek için Türk-Rus-İran Koordinasyon Merkezi’nin kurulacağı bilgisini paylaştı.

Çatışmasızlık bölgelerinin 6 aylık geçici önlem olarak kurulduğunu anımsatan Abdrahmanov, garantörlerin anlaşmasına bağlı olarak uzatılabileceğini ifade etti.

Abdrahmanov, tarafların DEAŞ ve El Kaide ile ilişkili terör örgütleriyle mücadeleye etmeye devam edeceğini vurguladı.

Dışişleri Bakanı Abdrahmanov, 7. Astana toplantısının ekim ayı sonunda yapılacağını açıkladı.