Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Ateş ve Öfke’ kitabı, Trump’ın Beyaz Saray’daki ilk yılının sırlarını ortaya çıkardı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’daki ABD iç ve dış politikada büyük değişikliklere tanık olunan ilk yılını 20 Ocak’da tamamlayacak. Amerikalı gazeteci Michael Woolf’un yeni kitabı Ateş ve Öfke: Trump’ın Beyaz Sarayı’nın içinde’, Trump’ın medya devi Rupert Murdoch’la olan ilişkisinin yanı sıra, Beyaz Saray koridorlarında yaşananlar ve ABD Başkanı’nın ailesiyle ilgili sırlarını ilk kez ortaya çıkarıyor.

BBC’nin haberine göre, yazar, kitabını 200’den fazla röportaj üzerine kurdu. Ancak Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, kitabın ‘yalanlar ve yanıltıcı bilgilerle dolu’ olduğunu söyledi.

‘Ateş ve Öfke: Trump’ın Beyaz Sarayı’nın içinde’

Belki de, söz konusu kitapla ilgili en önemli şey, Trump’ın Kuzey Kore’ye karşı kullandığı ‘ateş ve öfke’ tehdidinden alıntılanan ismi; ‘Ateş ve Öfke: Trump’ın Beyaz Sarayı’nın içinde’

Ivanka ilk kadın Başkan olmak istiyor

Kitap, ABD Başkanı’nın kızı olan Ivanka’nın, Hillary Clinton’ın ABD’nin ilk kadın başkanı olma hedefinde başarısız olmasından sonra, kendisinin gelecekte ülkenin ilk kadın Başkanı olmayı arzuladığını ve Trump’ın danışmanı olan kocası Jared Kouchner ile bu konuda anlaştıklarını iddia ediyor.

‘Trump, Başkan seçilmesine şaşırdı’

Wolf, yeni kitabında, Trump’ın Kasım 2016’da gerçekleşen seçime dair tüm anketlerde Hillary Clinton’ın önde görünmesine rağmen, seçimi kendisinin kazanmış olmasından dolayı şaşkına döndüğüne de değindi.

“Babam seçilince hayalet görmüş gibi şaşırdı, annem ise ağladı”

Yazar, Trump’ın oğlunun arkadaşlarından birine, ‘Babası ABD Başkanı olduktan sonra annesi Melania’nın ağladığını, babasının ise şaşkınlıktan hayalet görmüş gibi olduğunu ‘anlattığını iddia ediyor.

Melania üzüntüsünden ağladı

Wolf’un iddialarına göre, geçtiğimiz yıl başkan seçilmesinden sonra düzenlenen yemin töreninde Trump öfkelendi ve ağlamak üzere olan eşiyle sert tonda konuşmaya başladı.

Ancak yazara göre bunlar, mutluluk gözyaşları değildi. Wolf, Melania’nin eşinin seçimi kazanmasını hiç istemediğini ve bu yüzden yemin töreninde son derece üzgün olduğunu yazdı.

Yine yazarın iddiasına göre, Kennedy döneminden bu yana ilk kez başkan ve eşi iki ayrı odada ikamet ediyor.

Wolf, First Lady Melania ile Başkan Trump’ın ayrı odalarda yattığını iddia ediyor.

“Donald Trump Jr. vatan haini”

Kitapta, geçtiğimiz Ağustos ayında görevden alınan Beyaz Saray eski Başdanışmanı Steve Bannon’ın Trump’ın büyük oğlu Donald Trump Jr. ile ilgili bir iddiası da yer aldı.

Wolf’un kitabında, Bannon’un, Trump’ın oğlunun ‘vatansever’ olmadığını ve bir grup Rus ile toplantı düzenlediğini gördüğünü söylediği ve New York’taki Trump Otel’de yapılan bu görüşmeyle ilgili ‘haince’ ifadesini kullandığı yer aldı.

Ayrıca kitapta, Bannon’un, Donald Trump Jr.’ın Haziran 2016’daki bir toplantıda Hillary Clinton hakkındaki bilgileri manipüle etmeyi teklif ettiği iddiası da yer alıyor.

“Bannon aklını kaybetmiş”

ABD Başkanı Donald Trump, eski Başdanışmanı Steve Bannon’ın Donald Trump Jr. için yaptığı suçlamalara cevap verdi.

Trump, “Steve Bannon’un benimle veya başkanlığımla hiçbir ilgisi yok. Kovulduğu zaman işini kaybetmekle kalmadı, aynı zamanda aklını da kaybetti. Steve, seçim merkezimi temsil etmiyor” diyerek tepki gösterdi.