Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ateşkes sonrası ilk Taliban saldırısında 30 Afgan askeri öldürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan batısındaki Badgis Eyaleti Valisi Abdulgafur Malikzai, Taliban savaşçılarının bugün, bir askeri üsse düzenlediği saldırıda 30 Afgan askerinin öldüğünü bildirdi. Taliban savaşçılarının askeri üssü ele geçirdiğini söyledi.

Badgis Eyaleti Meclis Başkanı Abdulaziz Bek ise Taliban’a bağlı savaşçıların Balamerghab bölgesinde bulunan bir askeri üsse saldırdığını aktardı.

Bek, açıklamasında, “Çeşitli yönlerden saldırıya geçen çok sayıda Taliban savaşçısı, saatler süren çatışmalardan sonra üssü ele geçirerek 30 askeri öldürdü” dedi. Eyaletin başka bir bölgesinde meydana gelen bir çatışmada ise 15 Taliban unsurunun öldürüldüğünü kaydetti.

Emniyet Sözcüsü ölü sayısını doğruladı

Öte yandan, Badgis Eyaleti Emniyet Sözcüsü Nakibullah Emini de, 30 Afgan askerinin Taliban tarafından öldürüldüğünü bildirirken, Taliban savaşçılarının kontrol noktalarını hedef alan iki ayrı saldırısında ise 4 Afgan askerini hayatını kaybettiğini aktardı.

Taliban hareketi, Ramazan bayramı nedeniyle üç günlük ateşkes ilan ettikten sonra önceki gün ateşkesi uzatmayacağını açıklamıştı. Afgan hükümeti ise bayram ateşkesini 10 günlüğüne uzattığını bildirmişti.