Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ateşkesin genişletilmesinden önce Guta’ya 8 füze | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Doğu Guta’da Rus veya Suriyeli mi olduğu belli olmayan savaş uçaklarının Arbin’e gerçekleştirdiği saldırılar sonucu 9 sivil hayatını kaybetti. Bununla eş zamanlı olarak Moskova, geçtiğimiz cuma günü Guta’nın bir kısmında başlayan ateşkesin genişletilmesine muhalif olan grupla pazarlık kanallarını açtı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, aralarında en az 4 çocuk bulunduğu 9 sivilin öldürülmesi ve 30 kişinin yaralanmasına işaret ederek, şu açıklamayı yaptı, “Pazartesiyi salıya bağlayan gece savaş uçaklarının sekiz füzeyle gerçekleştirdiği saldırı, Şam kırsalındaki Doğu Guta’da Arbin şehrinin merkezini hedef aldı. Ateşkes anlaşması başladığından beri ilk defa siviller hedef alındı.”

Arbin’deki muhalif komutanlar Şarku’l-Avsat’a, Rus tarafının Guta merkezini kontrol altında tutan Feliku’r-Rahman’la diyalog için mesajlar gönderdiğini bildirdi.

Bununla birlikte The Independent gazetesinin yayınladığı haberde Kürt kaynak, Rus askerleri, rejim güçleri ve Kürt savaşçılar arasında Rakka kırsalında bir koordinasyon masasının kurulduğunu belirtti.