Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Avn, BAE, Mısır ve Suudi Arabistan’ın Beyrut büyükelçileri ile görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn “Lübnan’ın içişlerine karışılabilecek bir ülke olmadığını” vurgulayarak, “Arap ülkeleri ile iyi ilişkilerin sürdürülmesinin önemini” vurguladı.

Avn, Suudi Arabistan’ın Beyrut Büyükelçiliği’ndeki Maslahatgüzarı Velid el-Buhari, BAE’nin Beyrut Büyükelçisi Hamad Şamisi ve Mısır’ın Beyrut Büyükelçisi Nezih Neccari ile gerçekleştirdiği görüşme esnasında yaptığı açıklamada “Lübnan’ın her zaman Arap kardeşleri arasında dayanışma ve birlik çağrısında bulunduğunu” vurguladı.

Avn geçen yıl Ürdün’de ve geçtiğimiz ay Suudi Arabistan’da düzenlenen Arap zirvelerinde yaptığı konuşmaları hatırlatarak, Arap devletlerinin ortak duruşunun korunması, dayanışma ve işbirliğinin devamı için ortak zeminde diyalog ihtiyacına değindi.

Avn ayrıca, Lübnanlıların Körfez ve Mısır’da oynadığı rolün, üç ülkelerin ekonomilerinin gelişimine katkıda bulunduğunu kaydetti.

Mişel Avn ülkelerinden temsil eden üç diplomata, bir yandan yerlerinden edilmiş Suriyelilerin sıkıntı ve acılarının durdurulması, öte yandan Lübnan’daki Suriyeli mültecilerin toplumsal, ekonomik, eğitim ve güvenlik üzerindeki etkilerine son verilmesi için Suriye’deki güvenli bölgelere dönüşlerinin sağlanması çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı öte yandan, Finlandiya’nın Beyrut Büyükelçisi Mati Lassila ile de bir araya geldi. Görüşmede Finlandiya’nın dünyada barışı koruma gücü olarak taşıdığı role dikkat çekildi. Özellikle Güney Lübnan’daki Finlandiya kuvvetlerden 10 kişinin hayatını kaybetmesiyle alakalı olarak, Finlandiya’nın 1982’den bu yana Lübnan-İsrail sınırındaki Mavi Hat’ta faaliyet gösteren uluslararası çalışmaları sırasında yaptığı fedakârlıkların altı çizildi.

Görüşmede Lübnan ordusu ile Birleşmiş Milletler (BM) Lübnan Geçici Görev Gücü (UNIFIL) arasındaki işbirliği ve UNDOF bünyesinde çalışan uluslararası gözlemcilerin rolüne de vurgu yapıldı.