Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Avn, Berri ve Hizbullah çözüm için Hariri’nin Lübnan’a dönüşünü bekliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan’daki koalisyon ortaklarından 8 Mart Hareketi, Lübnan Cumhurbaşkanı Michael Avn, Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri ve Hizbullah, istifa eden Lübnan Başbakanı Sad Hariri’nin yerine kimin Başbakan olacağının belirlenmesi için Hariri’nin ülkeye dönüşünü bekliyor.

Avn kimin Lübnan Başbakanı olacağına dair henüz bir teklifte bulunmadı. Lübnan Cumhurbaşkanı, ilk günden bu yana Hariri’nin istifa nedeninin belirlenmesi için Beyrut’a dönmesi gerektiğini vurguluyor. Siyaset kulislerinde birçok ismin zikredilmesine rağmen genel kanı ulusal bir uzlaşıyla Hariri’nin yeniden görevine getirilmesi yönünde.

Hariri’nin lideri olduğu Mustakbel Partisi Genel Başkan Yardımcısı İkab Sakr, partisinin Başbakanlık için Hariri’nin yerine başka bir isim belirlediği iddialarını yalanladı. Hariri’in ülkeye dönmesinin beklendiğini belirten Sakr, Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada izlenecek yolun ancak bu gerçekleştikten sonra konuşulabileceğini söyledi.

Partisinin, ülkenin içinde bulunduğu süreçte Hariri’ye ihtiyaç duyduğunu dile getiren Sakr, “Konunun çözümü Hizbullah ve İran’ın tutumuyla doğrudan ilişkili. İran ve Hizbullah’ın Arap bölgesinde izlediği siyasette değişim olması ihtimalini bekleyip göreceğiz. Şu an top onlarda ama Hariri ülkeye dönmeden sorunun tespiti aşamasından tedavisi aşamasına geçmemiz mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Lübnan Eski Başbakanı Necip Mikati de dün yaptığı açıklamada, ülkedeki Sünnilerin yönetimden uzaklaşmasının bu aşamada doğru olmayacağını söyledi.

Lübnan’da yeni Başbakan’ın belirlenmesi için istişarelerin başlaması hususunda en aceleci olan siyasetçinin ise Eski Lübnan Adalet Bakanı Eşref Rifi olduğu belirtiliyor. Rifi, daha önce yaptığı açıklamalarda Cumhurbaşkanı Michael Avn’ın yeni Başbakan’ın belirlenmesi için yapılacak istişare toplantısının tarihini belirlememesinin anayasaya aykırı olduğunu savunmuştu. Rifi yaptığı açıklamada “Hariri’nin istifa kararı kesin. Başbakan’ın görevlerine saldırı kabul edilemez” ifadelerini kullanmıştı.