Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Avn: CEDAR Konferansı’nda belirlenen yol haritasına bağlıyız | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyrut: Şarku’l Avsat

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Fransa Heyeti’ni kabul etti.

Avn, yeni hükümetin kuruluş sürecinin olumlu yönde ilerlediğini vurgulayarak Lübnan devletinin Fransa’nın başkenti Paris’te 6 Nisan’da düzenlenen CEDAR (Sedir) Konferansı’nda alınan kararlara ve verilen taahhütlere bağlı kaldığını söyledi.

Avn, “Lübnan ekonomisini canlandırmak için CEDAR’da çizilen yol haritasının uygulanması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

CEDAR Konferansı’na katılan donör ülkeler, Lübnan’daki ekonomik krizin etkilerinin hafifletilmesi, su, elektrik ve sağlık gibi temel hizmetlerin iyileştirilmesi için gerekli ödeneklerin bulunması amacıyla Lübnan’a düşük faizle yaklaşık 11 milyar dolar vermeyi vaat etmişlerdi.

Ancak hükümet kurulamadığı için vaat edilen yardımın alınamaması nedeniyle hayata geçirilmesi planlanan projeler ya askıya alındı ya da hiç başlamadı.

Lübnan Temsilciler Meclisi, CEDAR yol haritasına alt yapı hazırlamak amacıyla yeni hükümetin kurulması öncesinde, 25-26 Eylül tarihlerinde bir dizi yapılandırma yasasını görüşmek üzere toplandı.

Avn, Fransız heyete hitaben yaptığı konuşmada Suriye iç savaşı sebebiyle Lübnan’a sığınan mültecilerin de ülke ekonomisine yük getirdiğini hatırlattı.

Lübnan Cumhurbaşkanı, “İç savaşın fiilen son bulması nedeniyle mülteciler artık evlerine geri dönebilirler” dedi. Avn, geri dönüşlerde ciddi bir sorun yaşanmadığına dikkat çekerek uluslararası toplumun geri dönüş konusunda yardım etmesi gerektiğini belirtti. Lübnan halkının güvenlik ve istikrarı arzuladığını vurguladı.

Açıklamasında İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırganlığına devam ettiğine de dikkat çeken Lübnan Cumhurbaşkanı konuya dair yaptığı açıklamada “İsrail’in kapsamlı bir çözümü engellemesinin yanısıra Lübnan’ın egemenliğine ve uluslarası hukuka karşı ihlalleri de sürüyor” ifadelerini kullandı.