Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Avn: Hizbullah, Lübnan’ın güneyinin sakin kalması konusunda kararlı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a Lübnan ve Hizbullah’ın ‘güneyde istikrar ve sakinliği koruma konusunda kararlı olduklarını, gerginlik yaratacak herhangi bir durum olmadığını’ iletti. Ayrıca ‘tehdit eden tek tarafın İsrail olduğunu’ bildirdi.

Lübnan’da yayın yapan Markazia Haber Ajansı’nın bir hükümet sözcüsünün açıklamalarını aktardığı dünkü haberine göre Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil, cumayı cumartesiye bağlayan gece Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah ile basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi. Ajans, Basil-Nasrallah görüşmesinin üç saat sürdüğünü belirtti. Uluslararası Frankofoni Zirvesi’ne katılan Cumhurbaşkanı Avn’ın heyetindeki Basil, Avn’ın Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile yaptığı görüşmede de yer aldı. Lübnan Dışişleri Bakanı, Ermenistan’dan döndükten sonra Hizbullah Genel Sekreteri ile yaptığı görüşmede Nasrallah’a Frankofoni Zirvesi’ndeki atmosferi, Cumhurbaşkanı Avn’ın Frankofoni Başkan Yardımcısı ve Lübnan’ın Frankofon için bölgesel bir merkez olarak seçilmesi konusunda bilgi verdi. Toplantıda, Bakan Basil’in başta New York ve Erivan olmak üzere yurt dışında gerçekleştirdiği toplantılara da değinildi. Fransa’nın bölgedeki duruma dair görüşü ve Lübnan’daki siyasi durum ele alındı.

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron da Ermenistan’da bir araya geldi. Markazia Haber Ajansı’na göre Cumhurbaşkanı Avn, mevkidaşı Macron’a, Lübnan ve Hizbullah’ın güneyde istikrar ve sakinliği korumada kararlı olduklarını, gerginlik yaratacak herhangi bir durumun olmadığını, tehditler savuran tek tarafın İsrail olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Avn, Fransa’nın İsrail’i ateşkesi ihlal etmekten alıkoyma konusunda rolü üstlenmesini istedi.

Hizbullah Genel Sekreteri Nasrallah, Cumhurbaşkanı Avn ve Dışişleri Bakanı Basil’in tutumlarına övgüde bulundu. Nasrallah, özellikle uluslararası forumlarda yerel ve bölgesel gelişmeler ışığında, ülkenin kaderine yönelik tehditler hızla artarken hükümet kurma çalışmalarının başladığını ve boşluğa son verildiğini vurguladı.

Markazia Haber Ajansı’na göre kapalı kapılar ardında gerçekleştirilen toplantıda iki taraf da bir sonraki aşamada iletişim ve koordinasyonun devam etmesi gerektiğini vurguladılar.