Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Avn’dan askerlere teyakkuz emri | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Genelkurmay Başkanı General Joseph Avn, İsrail’in tehditleri ve ihlallerine karşı güney sınırındaki askerlere teyakkuz emri verdi. Avn, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 1701 numaralı kararının uygulanmasının ve Lübnan’daki BM güçleri ile işbirliği içinde olmanın önemini vurguladı.

Öte yandan İsrail, Lübnan’a karşı herhangi bir askeri operasyon başlatma niyeti olmadığını açıkladı. Bir İsrail üst düzey yetkilisi Reuters’a yaptığı açıklamada, “Lübnan ordusunun olası bir sınır saldırısı için uyarıda bulunması anlamsız” ifadelerini kullandı.

Avn, Bağımsızlık günü dolayısıyla askerlere verdiği emirde, “Bağımsızlığın 74. yıldönümünde, Lübnan’ın doğu sınırında DEAŞ’a karşı düzenlenen operasyonların yerel ve uluslararası düzeyde olumlu etkilerini görüyoruz” dedi. Avn, askerlere hitaben, “Lübnan’da devam eden olağanüstü siyasi durum, güvenlik istikrarını sağlamak için sizi daha dikkatli olmaya ve güvenlik istikrarını koruma amacıyla tedbirler almaya çağırıyor. Çünkü bu istikrar, istenilen politik çözümleri üretmek için sağlam bir temel oluşturuyor” dedi.

Avn, yasayı ve düzeni bozanları, vatandaşlara yönelik saldırılar düzenleyen organize suçluları hafife almamak gerektiğini vurguladı. Şiddet, bölünme ve kaos amacıyla mevcut şartlardan istifade etme çabasına girenlere güçlü bir şekilde karşılık vermenin önemini belirtti.