Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi, İsrail’i UCM’ye şikayet etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi, 30 Mart’ta Gazze-İsrail sınırında gerçekleştirilen “Toprak Günü” eylemlerinde, İsrail askerlerinin Filistinli sivillere ateş açması nedeniyle, İsrail’i Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’na (UNICEF) şikayet etti.

Konuya ilişkin dün yayınlanan açıklamada, İsrailli yetkililerin basına yaptıkları açıklamalarda, Gazze sınırında Filistinli çocuklara ateş açan İsrail askerlerini savunmasının kaygı verici bir durum olduğu belirtildi.

Vogel’in açıklamalarına yer verildi

Açıklamada, İsrailli komutanlardan Tasvika Vogel’in, İsrail resmi radyosuna verdiği röportajda askerlere karşı herhangi bir tehlike arz etmeyen Filistinli göstericilere ateş açılması yönünde emir vermesinin makul olmayan ve şok edici bir durum olduğu vurgulandı. UCM’ye verilen şikayet dilekçesinde Vogel’in açıklamalarının ilgili bölümünden de alıntı yapıldığı bilgisi verildi.

İsrail askerlerini sivillere ateş açmaları yönünde cesaretlendiren tek yetkilinin Vogel olmadığına dikkat çekilen açıklamada, aralarında Başbakan Binyamin Netanyahu, Savunma Bakanı Avigdor Liberman ve İsrail Ordusu Basın Sözcüsü Afihay Edrai gibi yetkililerin de, basına yaptıkları açıklamalarda, İsrail askerlerini sivillere ateş açmaya cesaretlendirdiği ya da sivillere ateş açan İsrail güçlerini savunması nedeniyle şikayet dilekçesinde yer aldığı ifade edildi.

40 Filistinli yaşamını yitirdi

Gözlemevinin, Filistin’de “Toprak Günü” yürüyüşlerinin başladığı 30 Mart 2018 tarihinden bu yana İsrail askerlerinin Filistinli sivillere yönelik ihlallerini takip ettiği vurgulanan açıklamada, İsrail ordusuna bağlı kuvvetlerin Filistinli barışçıl göstericilere karşı şiddet kullanması sonucunda 40 Filistinlinin öldüğü, 5 bin 8 Filistinlinin ise yaralandığı aktarıldı.

Gözlemevi, UCM Başkanı Vato Pansoda ve Unicef’e İsrail resmi makamlarının Filistinli sivillerin soğukkanlılıkla öldürülmelerine ilişkin tavırlarına dikkat çektiği bir dilekçe göndererek, her iki kurumdan da Filistinli çocukların korunması için bir an önce harekete geçmelerini istemişti. Dilekçede, geçtiğimiz ay sonunda, 1948 ve 1967 yıllarında zorla sürgün edildikleri evlerine dönme haklarına vurgu yapmak için barışçıl yürüyüş düzenleyen Filistinlilere ateş açılması olayı hakkında soruşturma açılması talep edilmişti.

YouTube’un kaldırdığı videoyu tekrar yüklediler

Öte yandan, Filistinli aktivistler, İsrail askerlerinin Gazze şeridi yakınlarında Filistinli çocukları öldürdüğünün gösteren bir videoyu yeniden internete yükledi.

Geçtiğimiz Pazar günü aktivistler tarafından YouTube video paylaşım sitesinde yayınlanan 4 dakikalık video, site tarafından aşırı şiddet içerdiği gerekçesiyle yayından kaldırılmıştı.