Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Avrupa Birliği Moskova’daki büyükelçisine danışmak için çağırıyor … Kremlin karardan pişmanlık duyuyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya gelen Avrupalı liderler, eski Rus ajanı Sergey Skripal’in zehirlenmesi konusunda İngiltere’nin yanında yer aldıklarını belirterek, AB’nin Moskova Büyükelçisi’ni fikir alışverişinde bulunmak üzere geri çağıracaklarını açıkladı.

Kremlin tarafından bugün yapılan açıklamada bu karardan duydukları üzüntü ifade edilirken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İngiltere ve müttefiklerini Moskova ile ‘çatışmaya’ zorlamakla suçladı.

Rus haber ajansı RİA Novosti’de yer alan haberde Lavrov’un şu sözlerine yer verildi; “Casus Sergey Skripal’ın zehirlenmesinden sonra İngiltere müttefiklerini Moskova ile çatışmaya girmeleri yönünde harekete geçirmeye uğraşıyor.”

Zirvenin ardından açıklama yapan Avrupa Birliği (AB) yetkilisi, “Saldırının arkasında Rusya’nın olduğunu kabul eden Avrupalı liderler, bundan sonra yapacaklar eylemler hakkında fikir alış verişinde bulundu. Bazı AB üye ülkeleri Rus diplomatlarını ülkelerinden gönderme olasılığını düşünürken, bazıları da kendi büyükelçilerini Rusya’dan çekmeyi düşündü. Fakat, AB’nin Rusya’daki büyükelçisinin istişare amaçlı geri çağrılması üzerinde anlaşmaya varıldı” ifadelerini kullandı.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte de, AB’nin Rusya’dan büyükelçisini çekeceğini doğruladı.