Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Avrupa Gözlemevi: Çatışmalar nedeniyle 2.7 milyon Afrikalı yerinden edildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Norveç Mülteci Konseyi’nin (NRC) dün yayınlanan raporuna göre, Afrika Kıtası’nda yaklaşık 2,7 milyon kişi, ocak – haziran ayları arasında gerçekleşen çatışmalar nedeniyle ülkelerinden göç etti.

Raporda bu insanların çatışmalardan, şiddetten ve felaketlerden kaçmak için herhangi bir uluslararası sınırı geçmeden evlerini terk etmek zorunda kaldığı belirtildi.

Rapordaki verilerde 2017 yılının ilk yarısında göç edenlerin yüzde 75’inin Afrika’da başlayan çatışmalar nedeniyle evlerini terk ettiği belirtildi. En fazla etkilenen ülkelerin ise Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Nijerya ve Güney Sudan olduğu kaydedildi. Gözlemevine göre en ağır bedeli ise Kuzey Afrika ödedi. Raporda ayrıca Somali, Sudan ve Güney sudan’ın da çatışmalardan derinden etkilendiği kaydedildi.

Gözlemevine göre, 1.7 milyondan fazla Kongo vatandaşı bu yılın ilk altı ayındaki şiddet nedeniyle evlerini terk etti. Bu sayının Suriye, Yemen ya da Irak’taki şiddetten kaçanlardan fazla olduğu kaydedildi.

Gözlemevi krizin silahlı çatışmalar, artan şiddet ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ertelenmesinin bir sonucu olarak derinleştiğini belirtti.

NRC’deki Kongo Sorumlusu Ulrika Bloom, Kongo’daki durum için “Bu büyük bir kriz” ifadesini kullandı.

Kongo’nun doğusundaki birçok isyancı grup, bölgedeki maden kaynakları için mücadele ediyor. Ülkenin lideri Joseph Kabila’nın Kasım 2016’da yapılamayan seçimleri Aralık 2018’de gerçekleştirmesi bekleniyor.