Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Avrupa hastanelerinde her yıl 9 milyon kişi enfeksiyon kapıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), Avrupa’daki hastanelerde ve sağlık merkezlerinde her yıl yaklaşık 9 milyon kişinin enfeksiyon kaptığını bildirildi.

Hazırlanan rapor doğrultusunda yapılan açıklama, 18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü kapsamında geldi.

Merkez, Avrupa hastanelerindeki her 15 hastadan birinin ve sağlık kurumlarındaki her 26 hastadan birinin sağlık hizmeti ile ilişkili günde en az bir enfeksiyon kaptığı tahmininde bulundu. Enfeksiyonların çoğuna antibiyotiklere karşı dirençli bakterilerin yol açtığını belirtti.

Aşırı antibiyotik kullanımı riskine karşı uyarıda bulunan ECDC, bunun, antibiyotiklere karşı dirençli bakteri enfeksiyonuna neden olabileceği konusunda uyardı.

Yapılan açıklamalar uzun süreli sağlık birimlerinde hastalara idrar yolu iltihabı ve benzeri enfeksiyonları önlemek için antimikrobiyal ajan verildiği yönünde.

Ancak raporda söz konusu uygulamaya ilişkin “yaşlı hastalara yoğun olarak uygulandığında etkinliği konusunda kanıt yok” ifadeleri kullanıldı.

Stockholm yakınlarındaki ECDC Müdürü Andrea Ammon, antibiyotiklerin daha dikkatli kullanılması ve enfeksiyonun önlenerek kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.

İlaçların dikkatli bir şekilde kullanılmasından kastın sadece gerektiğinde, uygun dozda ve uygun süre için kullanılması demek olduğunu belirtti.

Merkez, bu ayın başlarında antibiyotiklere karşı dirençli bakterilerin her yıl 33 bin kişinin ölümüne neden olduğunu ortaya çıkaran bir çalışma daha yayınlandı.

AB Sağlık ve Gıda Güvenliği Komiseri Vivienne Andriukaitis konuya dair yaptığı açıklamada “Sağlık ve tarım alanlarında gereksiz yere antimikrobiyal kullanımını durdurarak bu ölümlerin çoğundan kaçınabiliriz” ifadelerini kullandı.