Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Avrupa, İran’a yeni yaptırımların uygulanması konusunda görüş ayrılığı yaşıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avrupalı diplomatlar, Fransa, İngiltere ve Almanya’nın AB ortaklarını nükleer anlaşmanın devamlılığı için İran’a yönelik yeni yaptırımları desteklemek için ikna etmekte zorlanıyor. İtalya ise kabul edilen yeni yaptırımların ABD’nin anlaşmadan çekilmesini önleeyip önlemeyeceğini sorguladı.

Reuters’ın yayınladığı belgeye göre pazartesi günü Londra, Paris ve Berlin, Brüksel’deki AB elçilerinin kapalı toplantısında mayıs ayında önerilen yaptırımlardan sonra nisan ayında bloğun yeni yaptırımların resmi olarak onaylanması için destek aradı.

Avrupalı diplomatlar, Husilerin İran yapımı balistik füzeleri Suudi Arabistan’a saldırı için kullanması nedeniyle İran yaptırımları konusunun mümkün olan en kısa zamanda ele alınması gerektiğini ifade etti.

Fakat İtalya, İspanya ve Avusturya’nın programıyla bağlantılı 15 İranlı yetkili ve şirketin varlıklarının dondurulması ve seyahat yasağı getirilmesi planına destek vermeyi reddetti.

Roma bunun ABD Başkanı Donald Trump’ı nükleer anlaşmadan çekilmemesi konusunda yeterli olmayacağını belirterek İran’la ekonomik ilişkileri tehlikeye atacağını ifade etti. İspanya da böyle bir kararın sonuçları hakkında endişe duyuyor.

AB kurallarına göre ekonomik yaptırımlar oybirliği ile onaylandıktan sonra uygulanabiliyor.

Bir Avrupalı diplomat, İtalya’nın diyalog istediğini ve yaptırımların mevcut durumu daha da zayıflatacağını savunduğunu aktardı.

Trump, ABD eski Başkanı Barack Obama’nın İran’la 2015’te imzaladığı uluslararası nükleer anlaşmanın gözden geçirilmesi için 12 Mayıs’a kadar mühlet vermişti.

Diplomatlar, Trump’ın John Bolton’ı Ulusal Güvenlik Danışmanı, Mike Pompeo’yu da Dışişleri Bakanı olarak atamasının ardında İran’a yönelik tutumları olduğunu belirtti. Bu durumun Washington’ın anlaşmadan çekilme ihtimalini büyük ölçüde artırdığını aktardı.