Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Avrupa Misyonu ‘koltuk krizi’ için Libya’dan özür diledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan Uluslararası Gümrük Birliği Toplantısı’nda, Libya temsilcisi için ayrılan koltuğa, İtalyan bir danışmanın oturması büyük tepki yarattı. Libya’da gösterilen tepkiyi ve oluşan öfke dalgasını üst düzey bir Avrupalı yetkili özür dileyerek düşürmeye çalıştı.

Tagliaferri özür diledi

Libya’daki Avrupa Birliği Sınır Yardımı Misyonu (EUBAM) Başkanı Vincenzo Tagliaferri, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Dışişleri Bakanı Muhammed et-Tahir Seyyale’ye Trablus’u ziyareti sırasında, istenmeyen bu olay dolayısı ile özürlerini ilettiğini, belirtti. Tagliaferri, “İtalyan danışmanın, diplomatik normları ihlal ettiğini, olayın bir üyenin kişisel hatası sonucu olduğunu” ifade etti. Tagliaferri, resmi bir özür dilediklerini, böyle bir olayın tekrarlanmayacağına dair söz verdiklerini ve bunu yapan görevlinin açığa alındığını ifade etti. Görevinin, güvenlik ve istikrar için Libya Devleti’ne,kurumlarına teknik destek ve danışmanlık sağlamak olduğunu vurguladı.
Seyyale: Ulusal egemenliğimize saygı duyulmalı
Avrupa yetkilisi ile görüşen Seyyale, “Ülkesinin ulusal egemenliğine saygı gösterilmesi” gerektiğini vurguladı.

Libya’daki Avrupa Birliği Sınır Yardımı Misyonu Başkanı Tagliaferri, resmi Twitter hesabından , fotoğrafın 19-21 Mart arasında yapılan Gümrük İdaresi toplantısında, Libyalı yetkililere teknik destek sağlamasını istediği kendi uzmanına ait olduğunu doğruladı.

Sosyal medyadan tepki yağdı

Libya kamuoyu olayı öfke ile karşıladı. Sosyal paylaşım sitelerinde birçok kişi fotoğraf üzerine yetkililere, ‘Libya devletinin bağımsızlığı’ nerede diyerek eleştirel sorular yönelttiler.