Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Avrupa Parlamentosu Libya’dan insan kaçakçılarının listesini istedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Antonio Tajani, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Faiz el-Serrac’dan, Afrika’dan Avrupa’ya insan kaçakçılığı ve yasadışı tehcir ile mücadele kapsamında en önemli insan kaçakçılarının isimlerinin bulunduğu ‘kara listeyi’ istedi.

Tajani, dün Libya’nın başkenti Trablus’ta Serrac ile bir toplantı gerçekleştirdi. Görüşme sonrası ortak bir basın toplantısı düzenleyen Tajani, Afrika ve Avrupa’daki yasadışı göç ve insan kaçakçılığı ile mücadele birimlerinin başarısı için insan kaçakçılarının isimlerinin olduğu bir kara listenin oluşturulması gerektiğini belirterek, “Eğer bu suç çeteleriyle başa çıkamazsak, yasadışı göçle mücadelede büyük zorluklar çekeceğiz” dedi.

Serrac ile ‘Libya sınırının mülteci akışına karşı denetlenmesinin önemine dair konuştuğunu’ ifade eden Tajani, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mülteci akımının durdurulmasında Avrupa ve Libya’ya destek vermeleri için Nijer ve Afrika sahili ülkelerinin devlet başkanlarıyla da görüşeceğiz. İnsan kaçakçılarının yakalanması ve yasadışı göçün engellenmesi için büyük çapta insan kaçakçılığı faaliyetleri yürüten suçluların isimlerinin yer aldığı bir kara liste oluşturulmalıdır.”

Tajani, açıklamalarında, Avrupa Birliği’nin (AB) yasadışı göç ile mücadelenin daha etkin yürütülmesi için teknik destek ve gözlemci desteği vermeye hazır olduğunu dile getirdi.

Libya’daki seçim çalışmalarına da değinen Tajani, “Seçim konusu bizim değil Libya’nın iç meselesidir” diyerek, yorum yapmaktan kaçındı.

‘’Kuzey Afrika’nın istikrarı Avrupa’nın istikrarıdır’’

UMH Başkanlık Konseyi Ofisi tarafından konuya ilişkin yayınlanan açıklamada ise AP Başkanı Tajani’nin, “Libya ve Kuzey Afrika’nın istikrarı Avrupa’nın istikrarıdır” dediği aktarılırken, Tajani’nin, Belçika’nın başkenti Brüksel’de Libya ekonomisinin harekete geçirilmesinin ele alınacağı bir zirve düzenlenmesi, Libyalı hasta çocukların Avrupa hastanelerinde tedavi edilmesi ve seçim çalışmalarının tüm aşamalarına destek verilmesi gibi öneriler sunduğu bildirildi.

UMH Başkanı Serrac’ın ise Tajani’nin tekliflerine karşılık olarak, ekonomik, teknik, güvenlik ve askeri alanlarda AB-Libya arasındaki yardımlaşmanın güçlendirilmesi için bir çalışma grubu kurulmasını önerdiği belirtildi.

Yasadışı göç konusunda Libyalı yetkililerin de en az Avrupalı yetkililer kadar çalıştığına işaret edilen açıklamada, “Güvenlik yöntemi, önemine rağmen durumun iyileştirilmesi için yeterli bir yöntem değildir. Tajani ile birden fazla ülkeye uzanan insan kaçakçılığı faaliyetleri etrafında fikir alışverişinde bulunuldu. İstişareler sonucunda büyük insan kaçakçılarının isimlerinin yer aldığı bir kara liste oluşturulması konusunda uzlaşıya varıldı” ifadeleri kullanıldı.

Petrol Hilali görüşüldü

Tajani ve Serrac arasında yapılan görüşmede, son zamanlarda Libya’daki Petrol Hilali bölgesinde yaşanan gerilimler de ele alındı. Petrol Hilali bölgesindeki gelişmelerin Libya ekonomisi ve siyasetine olumsuz etkilerde bulunduğuna işaret eden ikili, petrol limanlarındaki işleyişin Libya Ulusal Petrol Şirketi gözetiminde eski haline dönmesi için ortak çalışmanın önemine vurgu yaptı.

Öte yandan, UMH’ye bağlı Ulusal Petrol Şirketi Başkanı Mustafa Sunullah, Libya Ulusal Ordusu Genel Komutanı Mareşal Halife Hafter’e, ‘Petrol Hilali’ne yönelik milis saldırıları püskürttüğü gibi bölgeyi şirketin kontrolüne geri verme’ çağrısı yaptı.

Yayınladığı görüntülü mesajda Hafter’e hitap eden Sunullah, “Petrol limanlarını Ulusal Petrol Şirketi’ne devretmeniz, sizin cesaretinizi ve vatanperverliğinizi ortaya koyacaktır. Çünkü petrol üretiminin durması herkesi olumsuz etkiliyor” şeklinde konuştu.

Hafter komutasındaki ulusal ordu kuvvetleri, geçtiğimiz ay Petrol Hilali’ne saldırarak bazı rafinerilerin yanmasına sebep olan milis grupları bölgeden çıkarmış, Petrol Hilali bölgesini kontrol altına almıştı.

Libya Ulusal Petrol Şirketi, ülkedeki petrol limanlarında meydana gelen çatışmalar nedeniyle petrol üretimini büyük ölçüde durdurmuştu.