Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Avrupa Parlamentosu, Londra ve Brüksel saldırılarını andı! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avrupa Parlamentosu (AP) Terörle Mücadele Komitesi üyeleri, 2016- 2017 yıllarında Brüksel ve Londra saldırılarının yıldönümünde Avrupa Birliği’nin (AB) yüksek yasama kurulu binası önünde bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirdi. Üyeler, AP tarafından düzenlenen törende, saldırıda kurban düşenlerin ailelerini kabul etti. AP Başkanı Antonio Tajani, “Terörizm, temel ilkelerimize ve değerlerimizin savunulmasını temsil eden kurbanların anılarına karşı bir suçtur. Londra, Paris, Brüksel, Berlin, Nice, Stockholm ve Barcelona gibi birçok şehirdeki saldırıların, turistleri ve yerleşik toplulukları hedef aldığına tanık olduk. Bu nedenle terör mağdurlarının, kendilerine yabancı olan bu şehirlerde yardımlar alarak daha fazla travma yaşamamalarını sağlamak zorundayız. AP’nin terörle mücadele komitesi, vatandaşlarımızın güvenliğine verdiğimiz önemin bir işaretidir” şeklinde konuştu.

AP’nin Terörle Mücadele Komitesi Başkanı Nathalie Griesbeck ise bugün terörizm kurbanları ve aileleriyle ortak duygular yaşadıklarını belirtirken, “Sivil toplum kuruluşlarının bu konudaki çalışmalarını memnuniyetle karşılıyoruz. İnsanların topluma karşı güvenini zedeleyen herhangi bir terör saldırısı, yasal ve ahlaki ilkelerden tamamen uzaktır. Mağdurlara karşı olan sorumluluklarımıza uymalı, toplumlarımızın gücünü ve direncini göstermeliyiz” dedi.

AP Genel Kurulu, 6 Temmuz 2017 tarihli toplantısında terörle ilgili özel bir komite kurulmasını, AB’nin terörle mücadele organlarındaki yasal eksikliklerin giderilmesini onaylarken, Avrupa’daki terör tehditlerinin ve saldırıların nedenlerinin değerlendirilmesi üzerinde anlaşmaya vardı.

22 Mart 2016 tarihinde Belçika’nın başkenti Brüksel’de 2015 yılındaki Paris saldırılarının ana şüphelisinin yakalanmasından birkaç gün sonra Uluslararası Havalimanında ve Malbec Metro İstasyonunda bombalı saldırılar düzenlendi. 22 Mart 2017 tarihinde ise Londra’da Westminster Köprüsü üzerinde araçlı bir saldırı gerçekleştirildi. Aynı gün başka bir saldırıda da bir polis bıçaklı saldırıya uğradı. Bu çerçevede Brüksel terör saldırısında kurban düşenlerin aileleri tarafından oluşturulan dernekler, Brüksel’de Zaventem Havalimanı’nda bir tören düzenledi.
Törende kurbanların aileleri, özellikle kendilerini unutan politikacıları eleştirerek, memnuniyetsizliklerini dile getirdi. Mağdurların temsilcileri ve aileleri, federal hükümet üyelerine de törene katılmamaları dolayısıyla eleştiride bulundu. Söz konusu törene İçişleri, Adalet ve Ulaştırma Bakanları katıldı.

Molenbeek’te çok sayıda Müslüman yaşıyor

Öte yandan Molenbeek belediyesi, 22 Mart 2016 tarihinde Brüksel’de gerçekleşen saldırılarının kurbanlarından Fas asıllı Belçikalı Loubna Lafquiri anısına bir tören düzenledi. Molenbeek’te özellikle farklı milletlerden gelen çok sayıda Müslüman yaşıyor.

Bu bağlamda Molenbeek Belediyesi Başkanı Françoise Schepmans ve Fas’ın Belçika büyükelçisinin de katılımıyla bölgede bir meydana Loubna Lafquiri’nin adı verildi. Törene katılanlar, ellerinde Lafquiri’nin fotoğraflarını taşıdı. Schepmans, yaptığı konuşmada “Teröristlerin nefretlerini temsil eden Lafquiri, Fas asıllı Belçikalı, Müslüman ve mutlu modern bir kadındı. Çocuklarının geleceği için projeler yürütüyordu” dedi.