Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Avrupa, Trump’ın ‘milliyetçiliğine’ karşılık vermeye hazırlanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avrupa Komisyonu Sözcüsü, Komisyon’un ABD Başkanı Trump tarafından geçtiğimiz hafta imzalanan gümrük vergilerine karşı Avrupa Birliği’nin (AB) içerisinde önlemler almak için çarşamba gününü beklediğini duyurdu. Sözcü, AB’nin tepkisinin ‘hızlı, sağlam ve orantılı’ olacağına dikkat çekti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD’nin çelik ve alüminyum ithalatı için yeni gümrük vergilerini uygulanmaya başlanması halinde, AB’nin Dünya Ticaret Örgütü’nde (DTÖ) acilen harekete geçmesi gerektiğini kaydetti.

Dün yaptığı açıklamada Trump’ın planlarını, ABD yönetiminin ‘milliyetçiliğinin’ göstergesi olarak tanımlayan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, milliyetçiliğin iki tarafın da kaybettiği bir savaş olduğunu ifade etti.

ABD Başkanı Donald Trump, geçen perşembe günü çelik ithalatına yüzde 25’lik, alüminyum ithalatına ise yüzde 10’luk vergi uygulamayı planladığını açıklamıştı Böylece AB içerisindeki ticari ortaklarını karşı tedbirler almak zorunda bırakmıştı.

Trump, geçen haftanın sonlarına doğru ticaret savaşlarının iyi ve kazanılmasının kolay olduğunu söylemesiyle daha önce benzeri görülmemiş bir gerilim başlattı. Ayrıca vergilerin uygulanması için gerekli imzaları bu hafta atacağını da vurguladı.

Avrupa Komisyonu Sözcüsü Margaritis Schinas, pazartesi günü yaptığı açıklamada, dosyanın çarşamba günü Komisyon’un gündeminde olacağını ve Komisyon üyelerinin hızlı, sağlam ve orantılı bir karşılık üzerine görüş alışverişinde bulunacaklarını aktardı. Schinas, AB’nin vereceği yanıtın DTÖ kurallarıyla ‘uyumlu’ olacağını da sözlerine ekledi. Karşı önlemlerin Avrupa menfaatlerini savunmak için gerekli olduğuna dikkat çekerek ‘bunun herhangi bir gerginlikle ilgisi olmadığını’ vurgulayan Avrupa Komisyonu Sözcüsü, “ABD Başkanı tarafından açıklanan vergi planları, Avrupa çıkarlarını etkileyecek bir boyuta ulaşılırsa kesinlikle DTÖ kurallarına uygun olarak sağlam ve orantılı bir şekilde karşılık vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Avrupa, Trump’ın vergi planları ile başa çıkmanın yollarını ararken Çin hükümeti, ABD yönetimi tarafından alınan ‘keyfi’ önlemlere karşı diğer ülkelerle birlikte çalışarak gerekli tüm tedbirleri alacağını vurguladı. Çin Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Ticaret Yardım Soruşturma Müdürü Wang Hejun dün yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“ABD’nin vergi uygulamaları yönündeki hamlesi, DTÖ tarafından temsil edilen çok taraflı ticaret mekanizmalarına ciddi şekilde zarar verecek ve uluslararası ticaret sistemi üzerinde de önemli ölçüde olumsuz etkileri olacak. ABD’nin son eylemleri, Çin’in çıkarlarına zarar verirse, Çin haklarını ve çıkarlarını korumak için bu durumdan etkilenen diğer ülkelerle birlikte çalışacaktır.”

‘South China Morning Post’ gazetesi haberinde ABD hamlesinin hem Asya hem de Avrupa liderlerinin öfkelenmesine neden olduğunu ve karşılık verme sözü ile küresel düzeyde sert kararlar alındığını söyledi.

Trump, konuyla ilgili tutumunu vurgulamak için pazartesi günü Twitter hesabı üzerinden bir mesaj paylaştı. ABD Başkanı mesajında “Ülkemizi korumak için Amerikan çeliğini korumalıyız!” ifadesini kullandı. Trump yine Twitter üzerinden yayınladığı bir diğer mesajında da çelik ve alüminyum ithalatına ilişkin vergilerden Kuzey Amerika Ticaret Anlaşması (NAFTA) üyesi Meksika ve Kanada’yı muaf tutabileceğini söyledi. ABD’nin Meksika ve Kanada ile büyük bir ticari açığı olduğuna dikkat çeken Trump, şu anda inceleme aşamasında olan NAFTA anlaşmasının ‘ülkesi için kötü bir anlaşma’ olduğu görüşünü tekrarladı.

Trump, Kanada’dan ABD’li çiftçilere daha iyi davranması, Meksika’dan da ABD’ye sınır ötesi uyuşturucu ticaretini durdurması talebinde bulundu. Kanada Başbakanı Justin Trudeau ise vergi teklifini tamamen kabul edilemez’ olarak nitelendirdi.

Son günlerde, ABD’nin çelik ve alüminyum ithalatındaki kısıtlamalarının geniş ekonomik zarara neden olacağı uyarısında bulunan Uluslararası Para Fonu (IMF) Washington ve ticaret ortaklarını ticaretteki görüş ayrılıklarını ABD ekonomisini de içine alacak bir şekilde çözmeye çağırdı.

İngiliz ‘The Economist’ dergisi, ABD hamlesinin ciddiyetine dikkat çekerek küresel çelik ticaretinin yanı sıra ona bağlı olan tüm tamamlayıcı sanayilerin de etkileneceği uyarısında bulundu. Dergi ayrıca Trump’ın büyük ekonomilerin tartışmalı ABD hamlesine doğrudan tepki vermelerini sağlayacak olan ABD’nin de desteklediği Uluslararası Ticaret Anlaşması’nı ihlal ettiğini kaydetti.

The Economist dergisi, AB’nin Trump kararına acil bir yanıt olarak Avrupa pazarına giren ABD ürünlerinden yüzde 40’a yakın oranda vergi tahsil edileceği bir liste yayınlayacağını tahmin ediyor. AB Ticaret Komiseri Cecilia Malmstrom, geçen hafta yaptığı açıklamada Avrupa’nın Avrupa pazarına giren ‘tüm Amerikan ürünlerine’ yeni vergiler uygulayabileceğini ve bu durumun da çelik ve alüminyumu ucuz fiyatlardan AB ülkelerine ithal edilmesini sağlayacağını belirtti.

Avustralya da verilecek karşı tepkinin doğuracağı sonuçlara ve küresel ekonominin büyümesinde yavaşlamaya yol açabilecek bir ticaret savaşının patlak verebileceğine yönelik uyarıda bulundu. Avustralya, ABD Başkanı’nın çelik ve alüminyum ithalatına uygulamayı planladığı vergilerinden kendisini muaf tutmaya çalışıyor. Canberra yönetimi, geçen yıl düzenlenen G20 zirvesinde Washington ile sağlanan uzlaşıya dayanarak Washington’u Avustralya’nın bu ağır vergilerden muaf edilmesine ikna etmeye çabalıyor. Aynı şekilde Avustralya iç pazarında yeni vergiler sebebiyle piyasalar, ABD pazarına ihraç edilmesi amaçlanan ucuz malların batmasından endişe ediyor.

Avustralya Ticaret, Turizm ve Yatırım Bakanı Steven Ciobo, pazar günü, ‘Sky News’ kanalına verdiği demeçte, “Son iki günde, Kanada ve AB’den gelen tepkileri gördük. Aynı şekilde ABD hükümetinin elektrikli arabalara vergi uygulamaktan söz etmeye başladığını da gördük” diye konuştu. Bu durumun kendisini endişelendirdiğini belirten Bakan Ciobo, “Eğer söylemlerdeki bu gerginliğe şahit olmaya devam edersek, ekonomik büyümedeki hız yavaşlatacaktır” ifadelerini kullandı. ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ile cumartesi günü bir görüşme yaptığını belirten Ciobo, ABD’li mevkidaşının Avustralya’nın bu vergilerden muaf tutulacağını garanti edemediğini, sonuç itibariyle bu kararı Başkan’ın verdiğini aktardı.

ABD’li üst düzey bir yetkili, Cuma günü yaptığı açıklamada hiçbir ülkenin hiçbir şekilde söz konusu vergilerden muafiyeti olmayacağını söyledi. Ancak potansiyel muafiyetlerin ayrı olarak ele alınacağını ve her bir meselenin ayrı ayrı inceleneceğini de sözlerine ekledi.