Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Avrupa, Tunus’taki demokratik geçişe destek veriyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Antonio Tajani, dün Tunus’un başkentinde yaptığı açıklamada Avrupa’nın bu ülkedeki demokratik geçiş deneyimini desteklemeye hazır olduğunu vurguladı. Tajani, Avrupa’nın güvenliğinin, Tunus’un güvenliğiyle bağlantılı olduğunun altını çizdi. Tunus Halk Meclisi önünde konuşma yapan Tajani, ülkenin maruz kaldığı zorluklarla mücadelesinde yardımcı olmak için geldiğini söyledi.

Bölgenin karşı karşıya kaldığı terör eylemlerine de değinen Parlamento başkanı “Terörizmi daha fazla işbirliği ve koordinasyon ile yok edeceğiz. Avrupa’nın güvenliği, Tunus’taki güvenlik durumuyla ve güvenlik koordinasyon düzeyini artırma kabiliyetimiz ile bağlantılıdır” dedi. Terörle mücadele eden Tunus’un köklü bir tarihe sahip olduğunu ifade eden AP Başkanı, “Turistleri Tunus’u ziyaret etmeye teşvik ederek ülke turizmini desteklemeye çalışacağız” dedi.

AP Başkanı, Afrika için Marshall Planı’na yönelik çağrı yaparak, bu amaçla Avrupa bütçesinden 40 milyar euro talep edeceğini duyurdu. Yasadışı göçle ilgili olarak Akdeniz’de yaşananlara değinen Tajani, sorunun çözümü için gizli göç ağlarını takip çağrısında bulundu. “Afrika’nın kaderini değiştirmek mümkün” ifadesini kullandı.

Tajani parlamentodaki konuşmanın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada Avrupa’nın Afrika için bir plan seçmesi gerektiğini söyledi. Bunun bir hediye olmadığını vurguladı. “Bu planın amacı altyapıyı inşa etmek, küçük ve orta düzeydeki işletmelere yardım etmek ve genç Afrikalıların yatırım yapmasını sağlamak” ifadesini kullandı. AP Başkanı, binlerce kişinin ülkelerinden ayrılıp niçin önce Tunus’a ardından da Avrupa ülkelerine göç ettiğini anlamak zorunda olduklarını söyleyerek gençler arasındaki işsizliğin azalması için mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı. Bunun öncelikleri olması gerektiğini kaydetti. Afrika’nın kalkınmasını Çin’e bırakmak istemediklerini vurgulayan Tajani, Çin’in çevreye saygısının ve demokratik değerlerinin olmadığını savundu.

Avrupa Parlamentosu Başkanı’nın ziyareti, geçtiğimiz mayıs ayında Brüksel’de yapılan “Tunus Parlamentosu Haftası” ile etkileşim kapsamında; Muhammed Nasır başkanlığındaki Tunus Parlamento heyetinin Belçika’nın başkentine taşınmasıyla gerçekleşti.

Muhammed Nasır, Genel Kurul oturumundan önce Tunus tarafına siyasi değişimlerden kaynaklanan ekonomik ve sosyal gelişmeleri dikkate alma çağrısında bulundu. Nasır “Aleca” adıyla bilinen kapsamlı serbest ticaret anlaşmasına da değindi. Avrupalı ortakları ve Tunus makamlarını ülkenin siyasi ve ekonomik değişikliklerin yanı sıra bölgesel değişimlere uyum sağlanamadığı konusunda bilgilendirdi.

Ziyarette; Tunus Parlamentosu tarafından Brüksel’de yapılan en önemli önerilerin takibinin yanı sıra, Tunus’un borcunun AB ülkelerinde yatırımlara dönüşmesinin sağlanması da gündeme geldi. Tunuslu gençlerin AB’de eğitim ve iş imkanları için önünün açılması ve Avrupa pazarlarında Tunus mallarının dolaşımı konuları da görüşüldü.