Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Avrupa’daki yaya kazalarının sebebi ‘Smombie’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Araştırmacı Tolga Kaya Almanya’daki Avrupa Otomobil Kulübü birkaç yıldır kalabalıkta, araç kullanırken telefon kullanan şoförlerin peşinde. Şimdi ise büyük şehirlerdeki yaya geçidinden geçerken telefonlara bakan yayaların izinde.

Tolga ve arkadaşı Jorg Sterkh, Almanya’daki Köln şehrindeki yaya geçidini gözlemliyor. Son yıllarda yaya kazalarının sebebinin ‘Smombie’ olabileceği sonucuna varıyorlar. Smombie terimi ‘zombi’ ile ‘smartphone’ sözcüklerinin bileşiminden oluşuyor ve yürüyen ölüler anlamına geliyor.

Şehrin merkezlerindeki kalabalık caddelerde yapılan araştırmada. İki gözlemci, 481 kişinin arasından 68 kişinin cep telefonlarına bakar halde karşıdan karşıya geçtiğini fark ediyor.

Bu iki gözlemci ‘smombie’ ile adlandırılanların yaş oranını incelediğinde sürpriz bir sonuca varıyor. Yetişkin erkeklerin oranının yüzde 20 arttığı gözlemiyor. Aynı şekilde ‘smombie’e yakalanan kadınların oranı erkeklerden daha az olduğu görülüyor. Avrupa Otomobil Kulübü’nün yaptığı incelemede Avrupa başkentlerinde ki ‘smombie’ oranının yüzde 17 arttığını ortaya çıktı. Köln de araba kazalarının sebep olan ‘smombie’ kesimine dair detaylı bir istatistik yok. Fakat Tolga Kaya’nın açıklamasına göre araba kazalarının en önemli sebebi ‘smombie’ olduğudur. İstatistikler geçen yıllarda yaya kazalarının sayısının iki katına çıktığını gösteriyor. 2016 yılında yaya kazalarının sayısı 337 iken 2017 yılının ilk yarısında bu rakam 328’e ulaşıyor. Duesseldorf yol kazalarında zirvede. Ve bu yılın ilk yarısında kazalar 502’ye ulaştı. Almanya yetkilileri otomobil smombiesi olanlara 60 euro bisiklet smombiesi olanlara ise 15 euro tutarında maddi bir yaptırım uyguluyor. Fakat şu ana kadar yaya smombiesı olanlara herhangi bir yaptırım uygulanmadı.