Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Avrupa’nın başı ‘Sigara ve Obezite’ ile dertte | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından bugün yayınlanan raporda, sigara ve hızla artış gösteren obezitenin Avrupa’nın ortalama yaşam süresini kısalttığı bildirildi.

Rapora göre 2015’de Avrupa’da ortalama yaşam süresi 77.6 iken, en yüksek ve en düşük ortalama yaşam süresine sahip ülkeler arasındaki fark 11 yıl. Buna göre Lüksemburg’da 83.1 olan rakam, Moldova’da 71.6 olarak verildi.

WHO Avrupa Bölgesi Direktörü Zsuzsanna Jakab, yaptığı açıklamada, rakamların ülkelerdeki cinsiyet ve kuşaklar arasında farklılık gösterdiğini söyledi.

Kadınların ömrü daha uzun

Avrupalı kadınların ortalama yaşam süresi 81 iken, erkeklerin ise 74.5 olarak belirtildi.

WHO’ya üye ülkeler, 2020 yılı için 2012 yılında 6 ana hedef koymuştu. Bunların arasında, erken ölümlerin azalması, küresel sağlık hizmetlerinin desteklenmesi gibi hedefler yer alıyor. Yapılan açıklamada, sigara, alkol ve obezitenin 2020 sağlık hedeflerine ilerlemede tehdit oluşturduğu bildirildi.

Her üç yılda bir yayınlanan raporda, kanser, diyabet, solunum ve kardiyovasküler gibi kronik hastalıklardan kaynaklanan erken ölümlerin azaltılmasında ilerleme kaydedildiği bildirildi.

Raporda, ayrıca sigara içme oranını en yüksek olduğu bölgenin Avrupa olduğu bilgisi yer aldı.

Öte yandan 2016 yılında Avrupa nüfusunun yüzde 59’unun obezite olduğu açıklanmıştı.